Sladké sny alebo nočné mory? Toto sú najčastejšie obsahy zlých snov

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Freepik)

Sny sú súčasťou ľudského spánku. Ako tie dobré, tak tie zlé. Aj keď si z nich málokedy pamätáme všetky detaily, môžu ovplyvňovať našu náladu počas dňa – predovšetkým potom nočné mory, kvôli ktorým sa často budíme spotení a nevyspatí. Vedci odhalili dva najčastejšie typy nočných morí a ich význam z hľadiska výskumu ľudského vedomia.

Zatiaľ čo niektoré sny môžu byť len odrazom toho, ako náš mozog triedi udalosti predchádzajúceho dňa, iné, najmä nočné mory, môžu byť spôsobom, akým naša myseľ reaguje na výzvy a emocionálne konflikty v reálnom živote, píše portál novinky.cz. Americký psychológ Mark Travers opísal pre server Psychology Today dva najčastejšie typy nočných mor.

Sny o prenasledovaní
V snoch o prenasledovaní sa odohrávajú väčšinou situácie, keď nás prenasleduje buď nejaká neznáma postava, hrozivé zviera, alebo napríklad nejaká desivá nehmotná sila. Pocit nebezpečenstva, ktorý si niekedy po prebudení vybavíme, býva okamžitý, bez ohľadu na to, ako dlho alebo ako úspešne pred niekým (niečím) utekáme.

Štúdia zverejnená tento rok v júli v časopise Frontiers in Psychology zistila, že takéto sny bývajú spájané s reálnymi skúsenosťami s negatívnymi vzťahmi s ostatnými. Odborníci tvrdia, že podobné sny možno vysvetliť tzv. teóriou simulácie hrozieb, podľa ktorej sny plnia v takom prípade evolučnú funkciu tým, že simulujú ohrozujúce situácie v snoch a pripravujú nás na reakcie v reálnom svete.

Emocionálna hrozba konfliktu alebo nespokojnosti vo vzťahu v reálnom živote môže vyvolať potrebu pripraviť sa na konfrontáciu alebo rôzne emocionálne otrasy. Keď zažijeme napätie alebo nesúlad vo svojich sociálnych interakciách, naša myseľ potom môže simulovať podobné scenáre „prenasledovania“ ako spôsob spracovania daných emocionálnych hrozieb.

Navyše spomínaná teória naznačuje, že také sny nie sú len náhodné udalosti, ale sú hlboko zakorenené v potrebe prežitia našich dávnych predkov.

Sny o dusení
Sny s touto tematikou bývajú mnohokrát ešte o niečo desivejšie ako tie o prenasledovaní. Nedostatok kyslíka, ak nás niekto cudzí škrtí, poprípade opäť nejaká tajomná sila, je rovnako znepokojujúci ako napríklad pobyt v malej miestnosti, kde pomaly dochádza vzduch.

Obsahovo podobné to môže byť aj v prípade, že sa vo sne objavia situácie, keď nám niekto napríklad drží hlavu pod vodou a my sa nemôžeme nadýchnuť. Ako vysvetľuje štúdia uskutočnená izraelským tímom vedcov, sny o dusení sú spojené s prežívaním psychickej úzkosti a tiež všeobecnými poruchami spánku v bdelom živote. Ľudia trpiaci napríklad spánkovou apnoe (dochádza pri nej k opakovaným zástavám dychu počas spánku) potvrdzujú sny o dusení častejšie ako ľudia bez tejto poruchy.

Ako k tomu odborníci dodávajú, hlbší význam našich nočných mor môže ponúknuť cenné poznatky o našej emocionálnej, fyzickej i psychickej pohode. Dáva tak dôkaz toho, že naše telo a myseľ sú zložito prepojené. Pokiaľ teda zažívame nočné mory častejšie, než by sme chceli, je dobré preskúmať všetky nevyriešené konflikty alebo stresory v našom živote.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie