fbpx

Na Slovensku zaznamenali exotické vírusy. Odhalili ich v TÝCHTO lokalitách, prenášačmi sú komáre

Na snímke vľavo dobrovoľníčka drží vzorku s larvami komárov. Na snímke vpravo je Hana Rajnáková (vľavo) a Beáta Kozmérová (vpravo), laboratórne diagnostičky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave, obsluhujú lapač komárov počas tlačovej konferencie na tému Vírusy západonílskej horúčky a Usutu na Slovensku. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák, Lukáš Grinaj

Na Slovensku sa podarilo odborníkom zaznamenať nebezpečné vírusy vo viacerých oblastiach. Odhalili ich vďaka monitoringu. Konkrétne sa jedná o vírus Usutu a aj západonílsku horúčku. Avšak netreba podliehať panike. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej webovej stránke.

Podarilo sa to vďaka projektu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied, v ktorom sledujú v telách tunajších komárov výskyt vírusu západonílskej horúčky (West Nile) a vírusu Usutu. Epidemiológovia a vedci tak získavajú dôležité dáta a prehľad o tom, v akej miere sú komáre na území Slovenska schopné prenášať tieto exotické vírusy na ľudí.

“Celoslovenský monitoring spomínaných vírusov sa na Slovensku realizuje po prvýkrát. Umožnila ho nová metóda odchytu, ktorá šetrí čas aj financie. Zachytávame pri nej sliny komárov na špeciálnych kartách,“ hovorí doktorka Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV, vedúca projektu, ktorý je financovaný Agentúrou na podporu výskumu a vývoja (APVV).

“Monitorovanie prítomnosti vírusov západonílskej horúčky a Usutu v komároch je dôležité na zlepšenie diagnostiky ochorení spôsobených týmito vírusmi. Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa prostredníctvom spomenutého monitorovania dozvedia, či sa v ich územnej pôsobnosti vyskytujú komáre infikované danými vírusmi, ktoré môžu ďalej prenášať na ľudí. Následne tak môžu upozorniť lekárov, aby pri diagnostike mysleli aj na tieto ochorenia,“ priblížila hlavná hygienička Slovenskej republiky, doktorka Tatiana Červeňová.

V týchto lokalitách zachytili vírusy

Monitoring už má za sebou prvé výsledky. „V priebehu prvých týždňov sa podarilo zachytiť vírus Usutu v Košiciach, Dunajskej Strede, Leviciach a Svidníku. Následne bol detegovaný aj v Prievidzi, Nových Zámkoch, Veľkom Krtíši a Senici. Netreba však podliehať panike. Väčšina infekcií je bezpríznaková a vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných,” povedala doktorka Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV. Vďaka pretrvávajúcemu monitoringu sa podarilo v komároch zachytiť aj vírus západonílskej horúčky, konkrétne v Nových Zámkoch.

Ako informuje ÚVZ SR, v súčasnosti je výskyt ochorení prenášaných komármi v našich končinách zriedkavý. Toto tvrdenie platí aj v prípade výskytu komára tigrovaného, ktorý je schopný prenášať exotické ochorenia a jeho výskyt na území SR potvrdilo BMC SAV.

“Monitorovanie infekčných ochorení prenášaných komármi na našom území je dôležité a netreba ho podceňovať. Zmena klimatických podmienok totiž podporuje rozšírenie invazívnych druhov komárov so schopnosťou prenášať exotické ochorenia aj v krajinách s miernejším podnebím. Epidemiologická situácia sa preto v budúcnosti môže zmeniť a musíme byť pripravení zachytiť tieto ochorenia včas,” zdôraznila doktorka Červeňová.

Na komárov nasadili lapače

Tridsaťšesť regionálnych úradov verejného zdravotníctva má vo svojich areáloch umiestnené takzvané lapače komárov, ktoré boli zostrojené na BMC SAV, v období od júna až do októbra (týka sa to rokov 2024 a 2025).

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie