Zvýšenie aktuálnej desaťpercentnej dane za ubytovanie na 23 percent by mohlo mať devastujúce následky pre mnohé ubytovacie zariadenia. Na tento problém upozorňujú Zväz cestovného ruchu a Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska, informuje STVR.
Hotelieri vyjadrujú obavy z negatívnych dopadov, pričom varujú, že by až 15-tisíc zamestnancov v tomto sektore mohlo prísť o prácu. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) je vyzývaný, aby prehodnotil toto konsolidačné opatrenie. Daň vo výške 23 percent by sa stala druhou najvyššou v Európe, keďže z členských štátov má až 20 desaťpercentnú alebo nižšiu daň. Prezident Zväzu cestovného ruchu Roman Berkeš varuje, že ak by bolo toto opatrenie schválené, Slovensko by sa dostalo do výraznej konkurenčnej nevýhody.
„Dnes prilákať zahraničnú klientelu, čo je vlastne cieľom rozvoja cestovného ruchu, by bolo, ak nie nemožné, tak minimálne veľmi komplikované. Otázka je, ako by sa zachovali aj Slováci. Pravdepodobne by využili možnosť cestovať do zahraničia, pretože zahraničné destinácie by im ponúkli asi cenovo výhodnejšie dovolenkovanie,“ dodáva Berkeš.
Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska už pripravila dopadovú štúdiu, ktorú plánujú predložiť ministerstvu financií. Generálny manažér Martin Novotný zdôrazňuje, že očakávaný nadvýber DPH sa nemusí naplniť.
„Došlo by k poklesu samotných tržieb, tým pádom aj samotného výberu DPH. Rovnako by došlo poklesu výberu miestnych daní, to znamená, že dosah by bol ďalekosiahlejší. A v konečnom dôsledku by to nenaplnilo konsolidačné očakávania,“ skonštatoval Novotný.
Podľa štúdie by na Slovensku mohlo dôjsť k strate približne 1,3 milióna návštevníkov, čo by sa odrazilo aj v poklese prenocovaní a spôsobilo by to ekonomický dopad vo výške 270 miliónov eur ročne.