Akým smerom sa uberá demokracia na Slovensku? PRIESKUM odhaľuje výrazný vplyv sociálnych sietí

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková, Michal Svítok

Na dianie v krajine a politický vývoj máme odlišné názory. Online prieskum odhalil, aký pomer opýtaných vníma pozitívny či negatívny vplyv na vývoj demokracie na Slovensku.

Väčšina populácie si myslí, že sociálne médiá ovplyvňujú vývoj demokracie na Slovensku. Prevláda názor, že je to predovšetkým negatívnym smerom.

Rovnako vidia ľudia negatívny vplyv sociálnych sietí aj na iné oblasti týkajúce sa diania v krajine či vzťahov. Vyplýva to z reprezentatívneho online prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, realizovaného 4. až 8. júla na vzorke 1020 respondentov.

„Sedemdesiat percent populácie si myslí, že sociálne siete ovplyvňujú vývoj demokracie na Slovensku. Len 16 percent si to nemyslí a 13 percent sa k téme nevie, prípadne nechce vyjadriť,“ priblížila Denisa Lakatošová z agentúry.

Väčšina populácie si myslí, že sociálne siete ovplyvňujú vývoj demokracie na Slovensku. Foto: FB/NMS Market Research Slovakia

Negatívny vplyv sociálnych sietí na demokraciu vnímajú predovšetkým sympatizanti opozície. „Názor o negatívnom vplyve sociálnych sietí na vývoj demokracie v našej krajine prevláda naprieč celým politickým spektrom. V porovnaní s priemerom sú o tom viac presvedčení najmä sympatizanti hnutia Slovensko, KDH a Progresívneho Slovenska,“ vysvetlila Lakatošová.

Väčšina respondentov si takisto myslí, že sociálne siete negatívne vplývajú aj na medziľudské či rodinné vzťahy, spoločenskú atmosféru či na výsledky volieb.

Medzi jednotlivými vrstvami obyvateľov sú rozdiely v názoroch pomerne podobné. „O negatívnom vplyve sociálnych sietí na oblasti definujúce tak jednotlivca, ako aj obraz našej krajiny, sú viac presvedčení ľudia s vyšším vzdelaním (SŠ a VŠ) a predovšetkým sympatizanti Progresívneho Slovenska,“ píše NMS na svojej webovej stránke.

Menej ľudí si myslí, že majú sociálne siete na dané oblasti pozitívny vplyv. „Častejšie je však presvedčenie prítomné medzi sympatizantami koaličných strán Smer-SD a SNS, ľuďmi s deklarovaným väčším záujmom o politiku a o niečo viac aj medzi pravidelnými užívateľmi Telegramu.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie