Vedci úspešne zrekonštruovali najstaršie známe ľudské genómy z Juhoafrickej republiky, ktoré patria dvom jedincov žijúcim pred približne 10 000 rokmi. Tento objav prispieva k lepšiemu pochopeniu osídlenia regiónu, ako uviedli autori štúdie v nedeľu, píše denník SME.
Genetické sekvencie pochádzajú z muža a ženy, ktorých pozostatky boli objavené v skalnom úkryte pri pobrežnom meste George, asi 370 kilometrov východne od Kapského Mesta. Profesorka biologickej antropológie z Univerzity v Kapskom Meste (UCT) Victoria Gibbonová uviedla, že tieto genómy sú súčasťou 13 sekvencií získaných z pozostatkov ľudí žijúcich v úkryte Oakhurst, ktorých vek sa pohybuje od 1300 do 10 000 rokov. Predtým boli najstaršie genómy z tejto oblasti datované len do obdobia pred približne 2000 rokmi.
Jedným z prekvapivých zistení bolo, že najstaršie genómy vykazujú genetickú podobnosť so skupinami San a Khoekhoe, ktoré dnes žijú v tom istom regióne. Hlavný autor štúdie, Joscha Gretzinger, poznamenal, že zatiaľ čo podobné výskumy v Európe odhalili značné genetické zmeny spôsobené migráciou ľudí, výsledky z južnej Afriky naznačujú dlhú históriu genetickej stability.
Dáta DNA naznačujú, že významné zmeny nastali až pred približne 1200 rokmi, keď sa do regiónu prisťahovali noví obyvatelia, ktorí priniesli pastierstvo, poľnohospodárstvo a nové jazyky a začali komunikovať s miestnymi lovcami a zberačmi.
Gibbonová dodala, že hoci Južná Afrika je známa ako domov niektorých z najstarších moderných ľudí, genetické dôkazy sú často zle zachované. Novšie technológie však umožnili získanie tejto DNA. V porovnaní s Európou a Áziou, kde sa podarilo zrekonštruovať genómy tisícov jedincov, z južnej Afriky, konkrétne z Botswany, JAR a Zambie, je známych menej než dvadsať starodávnych genómov.
„Takéto náleziská sú v JAR vzácne, a projekt Oakhurst nám poskytol cenné informácie o pohyboch a vzťahoch miestnych obyvateľov v priebehu takmer 9000 rokov,“ uzavrela Gibbonová.