Podľa štúdie projektu Global Research on Antimicrobial Resistance (Gram), odolné baktérie, známe ako superbaktérie, by mohli do roku 2050 spôsobiť smrť až 40 miliónov ľudí. Superbaktérie, ktoré sú rezistentné voči antibiotikám a iným liekom, sú rastúcim rizikom pre globálne zdravie.
Štúdia sledovala obdobie od roku 1990 do roku 2021 a zistila, že počas tohto obdobia zomrelo viac ako milión ľudí v dôsledku infekcií spôsobených týmito patogénmi.
Podľa agentúry TASR, štúdia tiež poukazuje na pokles úmrtí detí mladších ako päť rokov o 50 % medzi rokmi 1990 a 2021, no na druhej strane sa úmrtia starších osôb nad 70 rokov zvýšili o viac než 80 %. Tento trend sa očakáva aj v budúcnosti, pričom úmrtia detí sa do roku 2050 opäť znížia na polovicu, ale počet úmrtí medzi staršími osobami sa zdvojnásobí.
Antimikrobiálna rezistencia je prirodzený proces, avšak nesprávne a nadmerné používanie antibiotík tento jav urýchľuje. Superbaktérie, ako napríklad stafylokok MRSA, ktorý je odolný voči viacerým antibiotikám, sú čoraz väčšou hrozbou. Počet úmrtí na infekcie MRSA sa od 90. rokov zdvojnásobil a v roku 2021 dosiahol 130 000.
Podľa politico.eu, vedci varujú, že rastúca antimikrobiálna rezistencia môže mať katastrofálne následky. Tvrdia, že AMR by mohla priamo spôsobiť 1,91 milióna úmrtí ročne, čo je takmer o 70 % viac oproti roku 2021, a prispieť k úmrtiam ďalších 8,22 milióna ľudí ročne do roku 2050. V roku 2019 bolo podľa predchádzajúcej štúdie priamo spôsobených superbaktériami 1,27 milióna úmrtí a ďalších 4,95 milióna úmrtí s nimi súviselo.
Mohsen Naghavi z Washingtonskej univerzity zdôrazňuje, že antimikrobiálne lieky sú základným pilierom modernej medicíny a ich rastúca neúčinnosť je alarmujúca. Colin Brown z britskej Agentúry na ochranu zdravia upozorňuje, že problém je aktuálny už teraz, a vyzýva ľudí, aby antibiotiká užívali len na odporúčanie lekára.