O zrak sa musíte starať. Kedy ísť k lekárovi a kedy k optometristovi?

Reklama
Ilustračné foto Zdroj: Unsplash; Pexels

Zrak je najdôležitejším ľudským zmyslom, ktorým zaznamenávame približne osemdesiat percent okolitých vnemov. Jeho ostrosť výrazne ovplyvňuje kvalitu života, preto sa treba oň starať. S čím vám pomôže optik, prečo vyhľadať optometristu a kedy je nevyhnutné navštíviť ordináciu očného lekára píše denník iDnes.cz.

Ak si nie ste v tomto ohľade istý, v zásade možno povedať, že optik sa zaoberá predovšetkým poradenstvom a predajom okuliarov aj kontaktných šošoviek. Optometrista je zdravotnícky pracovník špecializujúci sa na vyšetrenie zraku, najmä ostrosti videnia. Meria dioptrie a zisťuje vnútroočný tlak, na základe ktorého môže predpísať okuliare či kontaktné šošovky alebo odporučiť ďalšie vyšetrenie u očného lekára. Ten sa už špecializuje na diagnostiku a liečbu očných ochorení.

S čím osloviť optika

Ako už bolo spomenuté, optika je odbor, ktorý sa zameriava hlavne na výrobu a predaj okuliarov, ale aj kontaktných šošoviek a ďalších optických pomôcok. Pracovník vám pomôže s výberom rámu, odporučí vhodnú okuliarovú korekciu podľa počtu dioptrií aj typu ráfikov. Ak sú okuliare poškodené, tak ich opraví, poprípade im poskytne ďalší servis. Skrátka sa stará o okuliare ako také a všetko, čo je s nimi spojené. Do optiky ale môžete zájsť aj vtedy, keď chcete len zmerať ostrosť zraku.

Čo ponúka optometrista

Niektoré optiky, očné kliniky a nemocnice zamestnávajú špecialistov optometristov, ktorých hlavnou úlohou je komplexné vyšetrenie zraku, najmä meranie dioptrií a predpisovanie okuliarov.

Optometrista ale tiež vie ovládať oftalmologické prístroje, vďaka ktorým spolu s počtom dioptrií dokáže zistiť, ako dobre daný človek vidí, aké má hodnoty vnútroočného tlaku a iné dôležité parametre.

Kedy navštíviť očného

Výsledky meraní, ktoré vykonáva optometrista, sú veľmi cennými podkladmi pre vyšetrenie očným lekárom alebo oftalmológom.

Bude vás zaujímať

Pokiaľ však ide o nejakú chorobu zraku, napríklad postihnutie sietnice, alebo má pacient akútne problémy, napríklad vidí zastrene alebo sa mu blýska pred očami, rozhodne by mal tieto problémy riešiť práve on.

Prevencia nadovšetko

Mnoho vážnych očných ochorení sa vyvíja postupne. Spočiatku bývajú bezpríznakové, takže nebolia a ľudia často ani nezaregistrujú, že sa s ich očami niečo deje. Preto je vhodné očného lekára navštevovať aj v rámci pravidelnej prevencie.

Včasná diagnostika a začatie liečby je kľúčové napríklad pri zelenom zákale. Pokiaľ k nej nedôjde, hrozí nevratné poškodenie zraku. Rovnako by sa nemal podceňovať ani šedý zákal.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie