Lekári hrozia hromadnými výpoveďami: Zdravotníctvo na pokraji kolapsu, pacienti sú v ohrození

Reklama
Lekári hrozia výpoveďami, hovorí sa o kolapse. Zdroj: FB/Asociácia nemocníc Slovenska

Konsolidácia verejných financií čelí silnej kritike. Ministerstvo financií pod vedením Ladislava Kamenického plánuje naplniť štátnu kasu aj na úkor zdravotníkov. Súčasťou pripravovaných opatrení je totiž aj zníženie valorizácie platov zdravotníkov v ambulantnom a nemocničnom sektore na tri percentá na jeden rok. Informuje portál topky.sk.

Tento krok vyvolal silné rozhorčenie medzi lekármi a zdravotnými sestrami. Zdravotníci varujú predsedu vlády Roberta Fica pred negatívnymi dopadmi na celý systém, pričom zdôrazňujú, že konečnými obeťami budú pacienti. Tieto obavy však zostali len na úrovni slov.

Zástupcovia nemocníc varujú, že znižovanie finančných prostriedkov v zdravotníctve môže destabilizovať celý systém poskytovania zdravotnej starostlivosti, čo by mohlo viesť k jeho kolapsu. Podľa nich je neprijateľné konsolidovať na úkor zdravotníkov, ktorých platy sú už teraz ťažko konkurencieschopné v porovnaní s mzdami v okolitých krajinách, nieto ešte v západných štátoch.

„Nesúhlasíme s týmto prístupom,“ vyhlásil prezident Asociácie nemocníc Slovenska, Marián Petko.

Asociácia opakovane zdôraznila, že na zachovanie aktuálnej úrovne poskytovania zdravotnej starostlivosti je potrebné dofinancovanie systému vo výške 250 až 300 miliónov eur ešte v tomto roku. V roku 2025 budú musieť nemocnice združené v asociácii pokryť zvýšené náklady vo výške minimálne 140 miliónov eur.

„Namiesto toho vláda plánuje znížiť financovanie celého sektora o 259 miliónov eur, s čím nemôžeme súhlasiť,“ uviedol Petko.

Na poplach bijú aj lekárski odborári

S konsolidačnými opatreniami nie je spokojné ani Lekárske odborové združenie (LOZ).

Odborári varujú pred deštrukciou Memoranda z roku 2022, ktoré malo po hromadných výpovediach viac ako 2 100 nemocničných lekárov zabezpečiť sociálny zmier v zdravotníctve a postupné plnenie všetkých ôsmich požiadaviek na zlepšenie situácie.

„Lekári sú pripravení odmietnuť vykonávanie nútených nadčasov a pohotovostí nad zákonné limity. Zdravotníci sú jediní zamestnanci na Slovensku, ktorým vláda znižuje dohodnutú úpravu základnej mzdy v rámci konsolidačného balíčka, a to aj na ďalšie roky. V situácii, keď Slovensku chýbajú lekári a sestry, vláda riskuje, že krajina začne produkovať zdravotníkov pre zahraničie,“ povedal predseda združenia Peter Visolajský.

LOZ tiež upozorňuje, že návrat zdravotníkov na Slovensko je oveľa nákladnejší než ich udržanie doma.

„Uvedomujeme si potrebu konsolidácie verejných financií, no nerozumieme, prečo vláda hľadá peniaze na úkor chýbajúcich zdravotníkov a nie šetrením na príjmoch finančných skupín, ktoré vyžierajú naše zdravotníctvo. Vláda týmto návrhom znižuje mzdy slovenským zdravotníkom,“ povedal Visolajský. Podľa nich vláda Roberta Fica svojimi krokmi podporuje finančné skupiny namiesto pacientov, narúša sociálny zmier a vyvoláva zbytočné napätie v zdravotníctve.

Odborári varovali, že bez ochoty lekárov pracovať nadčasy a v pohotovostiach za chýbajúcich kolegov nie je možné zabezpečiť chod nemocníc.

„Vzhľadom na rozhodnutie vlády zbiera LOZ výpovede z nadčasovej práce v nemocniciach a sme pripravení na ďalšie kroky. Preto vyzývame celú vládu, vrátane jej predsedu Roberta Fica, aby upustili od tohto destabilizujúceho kroku a nešetrili na sestrách a zdravotníckom personále. Tým sa totiž v skutočnosti šetrí na pacientoch,“ odkázali odborári.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie