Tento týždeň predstavený konsolidačný balíček podľa vlády reaguje na zlé hospodárenie predchádzajúcich vlád, ktoré zanechali financie v zlom stave. Slovenským domácnostiam hrozí zdražovanie energií, najviac sa to prejaví pri plyne.
Vládny trojlístok sa v utorok dohodol na balíku opatrení, ktoré majú zaistiť konsolidáciu verejných financií a do rozpočtu priniesť 2,6 až 2,7 miliardy eur.
Premiér zdôraznil, že konsolidácia je nevyhnutná a označil ju za krok smerujúci k náprave škôd, ktoré podľa neho napáchala predchádzajúca vláda.
„Dosiahli sme rovnováhu, kde sa na konsolidácii podieľajú nielen bežní ľudia, ale aj firmy, právnické osoby a banky. Každý musel prispieť k tomu, aby sme mohli pristúpiť k tomuto rozhodnutiu,“ povedal premiér.
Zmeny však prídu v otázke cien energií. Tie boli dotované vládou, preto mohli domácnosti ušetriť desiatky eur. Podľa agentúry SITA sa ale v roku 2025 očakáva zrýchlenie tempa rastu cien na úrovni 5,4 %. Stúpnutie inflácie ovplyvní zvýšenie sadzby DPH na 23 percent a rast cien energií.
Inštitút finančnej politiky (IFP) tvrdí, že by ceny elektriny mali byť pre domácnosti v nadchádzajúcich mesiacoch zastabilizované, avšak čo cena plynu by sa mala vrátiť na trhovú úroveň.
Spolu s vyššou DPH by to predstavovalo zdraženie plynu o približne 30 percent oproti súčasnej dotovanej úrovni. Pri cene tepla IFP predpokladá pozvoľné zvyšovanie, ktoré sa rozloží do viacerých rokov.
Ministerstvo hospodárstva (MH) na túto skutočnosť reaguje a chystá systém pomoci pre ľudí, ktorých sa zdražovanie plynu najviac dotkne. Pokúša sa vyrokovať cenovo výhodný plyn z východu.
„MH SR dlhodobo upozorňuje na to, že pre zlý stav verejných financií, ktoré sme zdedili po bývalých vládach, nebude možné udržať kompenzácie vysokých cien energií pre všetky domácnosti a časti domácnosti sa dotknú zvýšené ceny plynu a tepla,“ uviedla hovorkyňa MH Mária Pavlusík.
Ministerka Denisa Saková z tohto dôvodu vycestuje do Azerbajdžanu, kde bude v pondelok 23. septembra opätovne rokovať o dodávkach plynu z tejto oblasti.
Ministerstvo ozrejmilo, že konečná cena plynu pre domácnosti je závislá nielen od ceny komodity, ale tiež od prepravných nákladov a ďalších zložiek, ktoré Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) SR aktuálne vyhodnocuje.
„Preto dnes ešte nie je možné definitívne povedať sumu, o koľko bude rásť cena pre domácnosti a aj v samotnej prognóze Inštitútu finančnej politiky (IFP), na ktorú sa opozícia odvoláva, je jasne uvedené, že ide iba o technický predpoklad,“ podotkla hovorkyňa.
O výške a štruktúre pomoci pre najzraniteľnejších ľudí rezort naďalej rokuje s Ministerstvom financií SR, ako aj s ďalšími štátnymi inštitúciami.
Poslanec z hnutia Slovensko Július Jakab spolu s lídrom strany Igorom Matovičom vo štvrtok informovali o tom, že slovenské domácnosti čaká v budúcom roku najväčší nárast cien plynu v histórii, a to o 30 %, čo vyplynulo práve zo správy IFP.
Konsolidačné opatrenia zasiahnu naprieč celou vrstvou obyvateľov a obavy majú aj seniori. Aké dopady budú mať na nich prijaté opatrenia, by si rád nechal vysvetliť predseda Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) Michal Kotian.
„Neboli sme prizvaní na finálne rokovania o konsolidačnom balíčku, čo je pochopiteľné. Potrebujeme však, aby nám boli vysvetlené a objasnené vplyvy na seniorov od najvyšších predstaviteľov štátu,“ uviedol Kotian.
V najbližších dňoch má prisľúbené stretnutie s premiérom Robertom Ficom a predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom. Okrem toho Kotian požiadal o stretnutie aj s prezidentom Petrom Pellegrinim.
Verí, že vládna koalícia nielen prijala potrebné konsolidačné opatrenia, ale má vypracované aj detailné dopadové štúdie a analýzy na všetky skupiny obyvateľov, kam patria aj seniori.
„Jednota dôchodcov na Slovensku patrila a patrí k obhajcom práv seniorov, potrebujeme teda vedieť, či a ako sa nás opatrenia dotknú. Nejde pritom iba o rodičovské dôchodky, ale aj daňový bonus či DPH,“ uzavrel Kotian.