Povodne môžu vyvolať negatívne emócie, dôležité je akceptovať ich. Aj TOTO odporúčajú odborníci

Reklama
Staršia žena sa objíma s príbuznou po evakuácii v zaplavenom kúpeľnom meste Jeseník na severovýchode Českej republiky. Záchranár bojuje so silným prúdom počas evakuácie miestnych obyvateľov v zaplavenom kúpeľnom meste Jeseník na severovýchode Českej republiky v nedeľu 15. septembra 2024. (Zdroj: FOTO TASR/AP)

Prírodné katastrofy, ako sú záplavy, môžu mať devastujúci vplyv aj na psychické zdravie zasiahnutých ľudí. Dôležité je dať pocitom priestor, komunikovať s okolím a v prípade potreby sa obrátiť na odbornú pomoc. Poukázala na to nezisková organizácia, Liga za duševné zdravie (LDZ).

Odborníci z Ligy za duševné zdravie pripravili základný manuál pre verejnosť, ktorý je určený na poskytnutie základnej psychologickej podpory ľuďom zasiahnutým záplavami a ľuďom evakuovaným do bezpečia.

„Katastrofické udalosti vo všeobecnosti spôsobujú emocionálny zmätok. Je normálne, že môžete cítiť šok, strach, zúfalstvo, zlosť alebo smútok. Nemusíte sa hanbiť za svoje pocity. Je to normálna reakcia na nenormálnu situáciu,“ uviedla liga. Odporúča prijať pocity a komunikovať o nich s blízkymi či ľuďmi v podobnej situácii. „Aj krátke rozhovory s inými evakuovanými môžu byť dôležité pre váš psychický stav,“ dodali odborníci.

Odporúčajú takisto obmedziť sledovanie médií. „Aj keď je dôležité byť informovaný o aktuálnej situácii, neustále sledovanie správ alebo sociálnych sietí môže zvyšovať stres a úzkosť,“ podotkla liga. Ľudia by podľa nej mali správy sledovať len v pravidelných intervaloch a sústrediť sa iba na overené zdroje.

Nezisková organizácia radí sústrediť sa na prítomný okamih a na veci, ktoré možno kontrolovať. Pomôcť môžu podľa nej napríklad dychové cvičenia či postupné uvoľňovanie svalov. Odborníci takisto radia vytvoriť si rutinu a nezabúdať na pohyb. Zdrojom úľavy môže byť podľa nich aj pomoc ostatným. „Aj malé činy solidarity – ako poskytnutie praktickej pomoci alebo emocionálna podpora druhým – vám môžu pomôcť cítiť sa užitoční a podporiť vaše vlastné zvládanie situácie,“ vysvetlila liga.

Upozornila, že katastrofické situácie môžu vyvolať veľmi silné reakcie, ako sú pocity beznádeje, chronický stres alebo dokonca posttraumatický stresový syndróm.

„Ak máte pocit, že si neviete rady so svojimi emóciami, alebo ak sa u vás prejavujú vážne príznaky, ako sú nočné mory, flashbacky alebo neustála úzkosť, je dôležité vyhľadať pomoc odborníka,“ odporúčajú odborníci. Pripomenuli, že linky dôvery sú dostupné nonstop a bezplatne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie