Vzhľadom na vyššie množstvo zrážok nad Rakúskom má byť situácia na Dunaji podľa predikcií oveľa komplikovanejšia, ako sa čakalo. Od nedeľného (15.9.) rána preto začne platiť tretí stupeň povodňovej aktivity. Do nedeľného rána by malo spadnúť do 30 milimetrov zrážok, ojedinele, najmä na krajnom západe okolo 50 milimetrov.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba informoval, že Slovenský vodohospodársky podnik požiadal o vyhlásenie tretieho stupňa povodňovej aktivity v Bratislave od nedele 6.00. Je totiž potrebné začať s ohradzovaním Bratislavy, píše portál Správy STVR.
Vzhľadom na predikcie SHMÚ a prietokové údaje, ktoré poskytla rakúska strana, by Dunaj by mohol dosiahnuť až 910 centimetrov. Je to „úroveň, ktorá by spôsobila, že Bratislava by začala byť zaplavovaná“, priblížil minister životného prostredia Taraba. Od nedele by tak na rieke nemali premávať ani lode, píše ďalej TASR.
„Na ústrednom protipovodňovom štábe sme sa zhodli, že dnes vyhlasujeme tretí povodňový stupeň na rieke Morava,“ oznámil Taraba.
- AKTUALIZOVANÉ: 21:02 – Okres Skalica hlási mimoriadnu situáciu, v kraji žiadajú o rešpektovanie zákazu vstupu do záplavových oblastí
Na území okresu Skalica vyhlásil okresný úrad mimoriadnu situáciu. Dôvodom je pretrvávajúce nepriaznivé počasie. Samosprávy o tom informujú na sociálnej sieti.
„Dôležitým dôvodom vyhlásenia mimoriadnej situácie je efektívnejšie a rýchlejšie prijímanie opatrení a vykonávanie prác v súvislosti s predchádzaním alebo pri odstraňovaní prípadných škôd,“ priblížilo mesto Holíč.
Vo vyhlásení mimoriadnej situácie sa okrem iného uvádza, že obyvatelia okresu Skalica majú byť súčinní so záchranárskymi zložkami a dotknutými obcami a mestami pri zabezpečovaní protipovodňových prác.
Mesto Skalica informovalo, že situácia na jeho území je zatiaľ v norme a bez vážnejších problémov, hoci hladiny potokov sa od rána zdvihli. Záchranné zložky zasahovali v Jazerných poliach, ale aj v Zlatníckej doline.
„Cesta do Zlatníckej doliny je momentálne podmočená a neodporúčame už dnes do hôr cestovať. V nasledujúcich hodinách bude silnieť vietor, a preto prosíme občanov, aby preparkovali svoje vozidlá do garáže alebo na bezpečné miesto mimo stromov, ak to situácia umožňuje,“ doplnila samospráva.
V okrese Skalica aktuálne platí najvyšší stupeň výstrahy pred dažďom a hydrologickej výstrahy pred možnosťou povodne z trvalého dažďa. Vydaný je aj druhý stupeň výstrahy pred vetrom.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) apeluje na rešpektovanie zákazu vstupu do záplavových oblastí. Ľudom tiež odporúča, aby sa vyhýbali nebezpečným miestam a dbali na osobnú bezpečnosť. Uviedol to na sociálnej sieti.
„Z dôvodu silného vetra sa odporúča nezdržiavať sa pod stromami, blízko elektrických stĺpov alebo iných nestabilných objektov, ktoré by mohli spadnúť. Rovnako obmedzte pohyb v lesoch, parkoch či horských oblastiach,“ odkázal.
Ľuďom, ktorí sa nachádzajú v záplavovej oblasti, napríklad pozdĺž Devínskej cesty, odporučil zabezpečenie majetku. „Pripravte sa na prípadné záplavy. Využite vrecia s pieskom na ochranu nehnuteľností a pripravte sa na možné prerušenie dodávky elektriny v prípade, že hladina vody ohrozí elektrické skrine,“ zdôraznila krajská samospráva.
Opatrnosť pripomenula aj vodičom. Odporučila im zníženie rýchlosti. „Ak sú podmienky príliš nebezpečné, odporúčame úplne zastaviť a prečkať búrku v aute. Vyhýbajte sa však parkovaniu pod stromami, elektrickými stĺpmi alebo inými potenciálne nebezpečnými objektmi, ktoré by mohli spadnúť,“ dodala.
- AKTUALIZOVANÉ: 20:02 – V nedeľu očakávajme ďalšie zrážky a vietor, SHMÚ vydal výstrahy
Silné dažde majú väčšinu územia Slovenska potrápiť aj vo sviatočnú nedeľu. V okresoch Malacky, Senica, Skalica a Myjava naďalej platia výstrahy tretieho stupňa pred dažďom aj povodňami. Výstraha tretieho stupňa pred povodňami platí od soboty 20.00 h aj v Bratislave.
Zároveň v okresoch Bratislava a Pezinok platí od soboty 23.00 h výstraha tretieho stupňa pred vetrom až do nedele rána. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
V Bratislavskom kraji platia v nedeľu výstrahy tretieho a druhého stupňa pred dažďom, v Trenčianskom a Trnavskom prvého až tretieho stupňa, v Nitrianskom a Žilinskom prvého a druhého stupňa. Výstrahy prvého stupňa pred dažďom platia v celom Banskobystrickom kraji a v okresoch Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa.
Vo večerných a nočných hodinách zo soboty na nedeľu potrápi niektoré časti Slovenska vietor. Výstrahy prvého a druhého stupňa platia pre celý Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj, tiež takmer pre celý Žilinský kraj. Pre okres Žarnovica platí výstraha prvého stupňa.
S vetrom na horách treba v nedeľu počítať v Trenčianskom a Žilinskom kraji a v okresoch Bratislava, Pezinok, Senec, Banská Bystrica, Brezno, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Piešťany, Trnava a Poprad. Platia výstrahy druhého aj prvého stupňa.
Hydrológovia zároveň upozorňujú na povodňovú aktivitu takmer na celom Slovensku, ktorá má pokračovať aj v nedeľu.
- AKTUALIZOVANÉ: 19:22 – Zosuv kameňov zablokoval dopravu na Devínskej ceste, Gabčíkovo je pripravené zvládnuť tisícročnú vodu
Policajti na sociálnej sieti upozornili vodičov, že z dôvodu zosuvu kameňov zo svahu na vozovku Devínskej cesty je aktuálne úsek medzi Karlovou Vsou smerom na Devín obojsmerne uzatvorený.
„Dopravní policajti aktuálne usmerňujú cestnú premávku, nakoľko do mestskej časti Devín je možný príjazd len cez Devínsku Novú Ves. Devínska cesta je pre individuálnu a hromadnú dopravu obojsmerne uzatvorená až do odvolania z dôvodu možného ďalšieho padania kameňov,“ informujú o dopravnej situácii.
Na vzniknutú mimoriadnu udalosť upozorní vodičov dopravné značenie a policajti žiadajú o rešpektovanie výziev a pokynov príslušníkov zboru.
Vodiči zároveň upozorňujú na nehodu na diaľnici D1 za Bernolákovom smerom do Senca na 21. kilometri, kde osobné auto skončilo mimo vozovky. Blokovaný je pravý pruh.
Stúpajúca hladina Dunaja si vyžiadala zastavenie lodnej dopravy na rieke počnúc nedeľou 15. septembra. Rozhodnutie prinieslo ministerstvo dopravy, informuje STVR. Tento krok umožní otvorenie plavebných komôr v Gabčíkove, v prípade výrazne zvýšenej hladiny, ktorá môže predstavovať hrozbu pri výrobe elektriny na diele.
Vodné dielo má byť navrhnuté na zvládnutie tisícročnej vody a vďaka nemu vedia regulovať výšku Dunaja. „Sme pripravení prepúšťať vodu v Gabčíkove cez haťovú prevádzku plavebných komôr, cez ktorú vieme prepúšťať 3 600 metrov kubických za sekundu, ale je to len za predpokladu, že bude pozastavená doprava na Dunaji,“ priblížil riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Peter Molda.
Vodné dielo Gabčíkovo má aktuálne v prevádzke šesť turbín, dodáva Peter Molda. K dnešnému dňu sa im tak podarilo vyrobiť 400 megawatt hodín elektrickej energie. „Aktuálne máme v prevádzke šesť turbín v Gabčíkove a štyri v Čunove, pričom dosahujeme výkon porovnateľný so štandardným atómovým reaktorom,“ priblížil.
Priebeh prietokov sa podľa jeho slov riadi dočasným manipulačným poriadkom. „Robíme všetko pre to, aby vzdutie Dunaja pri sútoku s riekou Moravou v Devíne trvalo čo najkratšie,“ doplnil.
V prevádzke bolo v Gabčíkove pôvodne sedem z ôsmich turbín. Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) však na sobotnej rannej tlačovej konferencii informoval, že jedna z turbín vykazuje vibrácie, a preto nie je vylúčené jej automatické vypnutie. Prvú turbínu vodného diela odstavili pre rekonštrukčné práce. Porucha aktuálne hrozí aj turbíne číslo päť.
- AKTUALIZOVANÉ: 17:45 – Západ zasiahne mohutný vietor, protipovodňovú bariéru stavajú aj na pohraničí
V lokalitách Bratislavy a v horských oblastiach pridávajú meteorológovia ďalšiu výstrahu. Očakáva sa mimoriadne silný vietor, ktorý v nižších polohách môže prekročiť nárazy s rýchlosťou viac než 100 km/h. Na vietor sa majú pripraviť obyvatelia severozápadu a krajného západu, informuje iMeteo.sk.
Nad západnými Alpami sa z oblasti Atlantiku približuje výrazná tlaková výš, v ktorej tlak vzduchu dosahuje hodnoty okolo 1040 hPa. Zároveň sa z Ukrajiny presúva priamo nad stred Slovenska samotné centrum tlakovej níže, čím medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi vznikne mimoriadne silný tlakový gradient, ktorý vyvrcholí silnejúcim vetrom.
Na horách, v oblasti Javorníkov, Strážovských vrchov a Malých Karpát hrozí vietor v nárazoch taktiež cez 100 km/h. Mimoriadne silný vietor môže vyvracať stromy. Z dôvodu výdatných dažďov sú korene stromov podmáčané, a tak sú oveľa náchylnejšie na pád.
Približne od 11.00 h 23 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a 20 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí zo Záhoria až doteraz stavia mobilnú protipovodňovú bariéru na moste nad riekou Morava medzi Holíčom a českým Hodonínom.
Rieka Morava aktuálne stúpa rýchlosťou približne 10 centimetrov za hodinu. Hasiči okrem stavania bariéry na miesto navážajú aj vrecia s pieskom. Nepriaznivé počasie znásobuje silný vietor, ktorý práce sťažuje.
Ako uviedol pre TASR veliteľ modulu kontroly šírenia povodní Juraj Jurdík z HaZZ, hliníková bariéra je vysoká 1,3 metra a bude dlhá zhruba 400 metrov. To by malo byť dostačujúce na zabránenie vyliatiu vody. Bariéru budú stavať ešte dve hodiny.
Podľa hasičov situácia bude závisieť od stavu rieky Morava v českých Jeseníkoch a na Beskydoch. Zároveň od toho, na ktorú stranu sa rieka vyleje.
- AKTUALIZOVANÉ: 17:13 – Bratislava začína so stavbou protipovodňových zábran, na situáciu reagujú aj mestské časti
Na viacerých miestach Bratislavy sa budú cez víkend stavať protipovodňové zábrany. Slovenský vodohospodársky podnik bude hradenie v sobotu realizovať pozdĺž rieky Morava medzi mestskými časťami Devín a Devínska Nová Ves, v nedeľu bude pokračovať na ďalších miestach. TASR o tom informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla.
Deklaroval, že s ľuďmi s nehnuteľnosťami v záplavových oblastiach budú miestne úrady a záchranné zložky komunikovať. „V nedeľu (15. 9.) ráno bude Slovenský vodohospodársky podnik pokračovať hradením v okolí Karloveskej zátoky, nasledovať bude hradenie v Devíne a pred obedom sa predpokladá inštalácia hradenia aj v Starom Meste, na úrovni Rázusovho a Fajnorovho nábrežia. (…) Pre osádzanie hradenia v Starom Meste bude dočasne zrušené aj parkovanie na Fajnorovom nábreží. Prosíme preto ľudí, ak na tejto ulici majú zaparkované vozidlo, aby si ho preparkovali,“ priblížil.
Bratislava podľa hovorcu poskytne na pomoc pri inštalácii protipovodňových zábran personálne kapacity komunálneho podniku. „Hlavné mesto bude rovnako súčinné pri zabezpečovaní zázemia pre Slovenský vodohospodársky podnik,“ doplnil.
V záplavových oblastiach budú podľa jeho slov mestskí aj štátni policajti zabezpečovať verejný poriadok a monitorovať zákaz vstupu. „Prosíme všetkých, aby v záujme bezpečnosti rešpektovali informácie a značenie na mieste,“ apeloval. S obyvateľmi, ktorých nehnuteľnosti sa nachádzajú v záplavových územiach, majú komunikovať miestne úrady a záchranné zložky.
„Okresný úrad v spolupráci s mestskou časťou Devín zabezpečuje materiál na realizáciu svojpomocného hradenia pre obyvateľov s nehnuteľnosťami v záplavovom území pozdĺž Devínskej cesty. Aktuálne prognózy Slovenského vodohospodárskeho podniku nepredpokladajú zatopenie samotnej Devínskej cesty, o prípadnej zmene prognózy budú informovať,“ uzavrel Bubla.
Primátor hlavného mesta Matúš Vallo deklaroval, že na zvládnutie situácie spojenej s daždivým a veterným počasím vyčlenili všetky možné ľudské aj technické kapacity. Vyjadril zároveň obavy, že to najhoršie Bratislavu ešte len čaká.
„Chcem vás poprosiť o pochopenie a trpezlivosť. Verím, že spoločným úsilím sa nám podarí dosiahnuť, aby prípadné škody na majetku mesta aj obyvateľoch boli čo najmenšie,“ skonštatoval na sociálnej sieti.
Bratislavská polícia na sociálnej sieti upozornila, že od soboty 18:00 hod. bude dočasne uzavretá Viedenská cesta v Bratislave. Dôvodom je práve plánovaná výstavba zábran.
„Vodičov v tejto súvislosti vyzývame, aby sa riadili prenosným dopravným značením, a taktiež aby rešpektovali pokyny polície.“
Vzhľadom na najnovšiu hydrologickú predpoveď, ktorá v Bratislave predpovedá tretí stupeň povodňovej aktivity na Dunaji, pristúpilo mesto aj k uzavretiu horného parkoviska na Tyršovom nábreží. Radnica o tom informovala na sociálnej sieti.
Mesto priblížilo, že autá, ktoré na parkovisku ostali po 14.00 h, budú premiestnené na parkovisko P+R Černyševského a po naplnení kapacity na P+R Macharova. Na súčasnú situáciu reagujú aj jednotlivé bratislavské mestské časti. Obyvatelia Dúbravky sa v prípade vyvrátenej či polámanej zelene v dôsledku nárazového vetra či vytrvalého dažďa môžu obrátiť na mestskú políciu na čísle 159.
„Záchranné zložky sa v krátkom čase skoordinujú a popadané konáre či znepriechodnené cesty vyriešia,“ priblížila samospráva.
Obyvatelia Lamača môžu prípadné škody alebo problémy hlásiť na čísle 0948/337 317 alebo priamo na núdzovej linke 112.
Na výstrahy týkajúce sa silného vetra upozorňuje aj Devínska Nová Ves. „Prosíme všetkých občanov, aby v tomto čase obmedzili pobyt vonku hlavne v lesných a horských oblastiach,“ uviedla mestská časť. V prípade potreby sa môže verejnosť obrátiť na Dohľadové centrum na čísle 02/32 33 33 32.
Bratislavská mestská časť Ružinov na sociálnej sieti vyzvala ľudí, aby v tomto čase nechodili do parkov, nezdržiavali sa pod stromami a ak je to možné aby v ich blízkosti ani neparkovali autá.
Pre nepriaznivé počasie prijala viaceré opatrenia aj mestská časť Devín. Pre obyvateľov Devínskej cesty poskytol úrad vrecia na piesok vrátane piesku. „Obyvatelia najohrozenejšej oblasti Devínskej cesty budú dostávať priebežné informácie mailom tak ako doteraz,“ uviedol na sociálnej sieti.
Zároveň upozornil ľudí, že v prípade vysokej hladiny vody, ktorá by ohrozila rozvodné skrine elektrickej energie, bude nevyhnutné odstaviť dodávku energie. „V čo najmenšej dotknutej oblasti a len v prípade skutočne nevyhnutného odvrátenia rizika,“ doplnil.
- AKTUALIZOVANÉ: 15:28 – SHMÚ informuje o aktuálnej situácii
S rozvojom zrážkovej činnosti možno v sobotu počítať v najbližších hodinách, pričom sa lokálne vyskytnú aj silnejšie prehánkové lejaky. „Najviac zrážok očakávame na krajnom západe a severe, kde budú zosilnené vplyvom návetria,“ priblížil SHMÚ.
Pásma intenzívnejších zrážok sa presúvajú cez severnú a západnú polovicu územia. K 11.00 h dosiahli 24-hodinové úhrny zrážok väčšinou hodnoty v intervale desať až 45 milimetrov, ojedinele na miestach zasiahnutých prívalovými zrážkami aj viac.
Výrazne vyššie hodnoty eviduje SHMÚ na Záhorí, kde spadlo od 35 do 70 milimetrov, na úpätí Malých Karpát 70 až 100 milimetrov.
„Kumulované hodnoty úhrnov (od 12. 9. o 2.00 h LSEČ), t. j. od začiatku zrážkovej periódy sú podľa predpokladov mimoriadne vysoké najmä na Záhorí a Myjavsku, doterajšie kumulované maximum dosahuje stanica Pernek, ktorá atakuje 180 milimetrov,“ vysvetlil SHMÚ.
Na riekach Morava a Dunaj je podľa hydrológov výrazný vzostup. Na Myjave, tokoch Malých Karpát, na Kysuci a dolnej Toryse je vzostup až výrazný vzostup a na ostatných tokoch je ustálenosť až vzostup vodných hladín.
Taraba informoval aj o situácii na vodnom diele Gabčíkovo, ktoré v súčasnosti vyrába 400 megawattov elektriny a v prevádzke je sedem z ôsmich turbín. „Siedma turbína začala vykazovať nejaké miery vibrácie, to znamená, že sa nedá vylúčiť, že sa siedma turbína automaticky vypne, ak tieto vibrácie nepoľavia,“ povedal s tým, že v prípade tohto scenára bude nutné v Gabčíkové otvoriť plavebné komory a začať vypúšťať vodu.
Tretí povodňový stupeň platí aj pre rieku Morava. Situácia na nej je však podľa slov Tarabu a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) pokojnejšia. „Predpokladáme k sobotňajšiemu dňu a k tomuto stavu aký je, že by nemalo prísť k vyliatiu rieky Morava,“ ozrejmil šéf envirorezortu.
Pre nepriaznivé počasie vykonávajú od piatku (13. 9.) hasiči, policajti aj vojaci preventívne práce. Šutaj Eštok poukázal na to, že pracovali na stavaní hrádzi v povodí rieky Morava a v sobotu pracujú na hrádzi v Kopčanoch.