Na západnom Slovensku práve teraz výdatne leje. Mestá sa už od včera (12. septembra) pripravovali na silné dažde. Mesto Malacky už ako prvé hlási problémy s povodňami. Naďalej platia výstrahy prvého až tretieho stupňa pred dažďom, vetrom či povodňami. Pripravujú sa opatrenia v prípade zhoršenej sa situácie.
Aktualizácia o 16:40: Myjava: Mesto vyhlásilo druhý stupeň povodňovej aktivity
Primátor Myjavy Ľubomír Halabrín vyhlásil na území mesta druhý stupeň povodňovej aktivity. Dôvodom je neustávajúci prívalový dážď, ktorého dôsledkom dochádza na území mesta a priľahlých častí Turej Lúky na rieke Myjava a všetkých jej prítokoch k stúpaniu hladín vodných tokov. TASR o tom informoval hovorca mesta Marek Hrin.
V piatok popoludní na mestskom úrade opäť zasadol krízový štáb. Cieľom stretnutia bola aktualizácia informácií o stave vodných tokov a rizikových lokalít v meste Myjava, o priebehu príprav záchranných prác a rozdelenie úloh na najbližšie hodiny a dni. „Pripravených je aktuálne 520 vriec naplnených pieskom na stavbu protipovodňových zábran a neustále sa monitorujú prítoky rieky Myjava i rieka samotná,“ podotkol Hrin.
Zástupcovia mesta aktívne komunikujú s vodohospodármi o stave vodných nádrží Stará Myjava a Brestovec, pripravený je aj suchý polder pri myjavskej nemocnici. „Za zmienku pri tejto príležitosti stojí skutočnosť, že koryto rieky Myjava bolo v intraviláne mesta a mestskej časti Turá Lúka v predošlých rokoch zregulované tak, aby jeho profil v kritických chvíľach zvládol odviesť storočnú vodu. Takže z neho zatiaľ bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí,“ dodal hovorca.
Samospráva podľa jeho slov pri príprave na nadchádzajúci víkend ráta so všetkými scenármi od bežného intenzívneho dažďa cez mierne vyliatie vodných tokov z korýt až po elimináciu povodňových vĺn a prípadné evakuácie obyvateľov postihnutých lokalít. „Tí by boli v prípade potreby prostredníctvom autobusov sústreďovaní do telocviční vybraných škôl. No všetci v krízovom štábe a povodňovej komisii mesta Myjava dúfajú a veria, že k tejto situácii nepríde,“ doplnil.
Galéria
Aktualizácia o 15:20: V Malackách zasadal krízový štáb
V Malackách zasadal krízový štáb prezidenta HaZZ na Záchrannej brigáde, kde bolo povodie rieky Morava rozdelené na 2 zásahové úseky – 1. Trnavský kraj a 2. Bratislavský kraj. V súčasnosti prebiehajú intenzívne protipovodňové opatrenia v oblasti povodia rieky Morava a na miestach sú viaceré zložky vrátane príslušníkov HaZZ, členov DHZO, vojakov a kadetov PZ.
Pomáhať budú aj vojaci
Vojaci pomôžu pri preventívnom spevnení hrádze rieky Morava neďaleko obce Kopčany v okrese Skalica. Na približne štvorkilometrovom úseku budú položené vrecia s pieskom. TASR to v piatok popoludní potvrdil veliteľ zásahu tohto úseku Juraj Klátik z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
„Momentálne si navážame stavebný materiál, čo je piesok a vrecia. Na mieste máme 40 kadetov Strednej odbornej školy Policajného zboru v Pezinku, 40 príslušníkov Ozbrojených síl SR a desať príslušníkov HaZZ,“ povedal Klátik.
Podotkol, že cieľom prác sú preventívne opatrenia, aby sa predišlo vyliatiu rieky z koryta. „Spevnenie hrádze robíme v úseku štyri kilometre od Kopčian smerom na Holíč. Zatiaľ budeme vrecia ukladať v jednom rade, poprípade potom pridáme druhý alebo tretí rad. Podľa toho, ako bude stúpať hladina rieky,“ dodal.
Priblížil, že druhý zásahový úsek sa nachádza pri Veľkých Levároch. Tam majú byť okrem vriec s pieskom ukladané aj protipovodňové bariéry, ktoré sa naplnia vodou.
Aktualizácia o 12:45: Bratislava vyhlásila mimoriadnu situáciu
Mesto Bratislava vyhlásilo na základe stanovísk Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a vývoja meteorologickej situácie mimoriadnu situáciu. Zároveň preventívne od poobedia uzatvorí parkovisko na Tyršovom nábreží (Lunapark). TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.
„Hlavné mesto vyhlásilo dnes mimoriadnu situáciu. V prípade potreby umožní operatívnejšie a efektívnejšie vykonať potrebné opatrenia a práce v nadväznosti na predchádzanie alebo aj prípadné odstránenie vzniknutých škôd spôsobených počasím,“ skonštatoval Bubla.
Pre silný dážď a výstrahy pred povodňou druhého stupňa sa hlavné mesto rozhodlo preventívne uzatvoriť parkovisko na Tyršovom nábreží. Uzatvorené bude postupne od poobedia. Obmedzenia na výjazde nebudú, noví návštevníci však do priestorov parkoviska púšťaní nebudú. „Situáciu priebežne monitorujeme, budeme ju vyhodnocovať a následne informovať o znovuobnovení prevádzky tohto parkoviska,“ doplnil Bubla.
Pozor na padajúce stromy
Policajti z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok vo zvýšenej miere monitorujú situáciu v Bratislavskom kraji. Upozorňujú vodičov, aby neparkovali pod stromami a na miestach, kde môže dôjsť k ich zatopeniu. Bratislavská krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti.
„Doposiaľ boli policajné hliadky vyslané na Slovanské nábrežie do mestskej časti Devín, kde je aktuálne zatopená časť parkoviska. Ďalej boli vyslaní na Budyšínsku ulicu, kde došlo k pádu konára na vozovku. Na Odborárskej ulici a taktiež na Račianskej ulici v blízkosti Depa Krasňany vykonávali potrebné úkony spojené s padnutým stromom na dve osobné motorové vozidlá,“ priblížila polícia.
V Bratislave aktuálne fúka vietor v nárazoch rýchlosťou 13 m/s, čo je takmer 50 km/h. Keďže pôda je už na viacerých miestach podmočená, k takýmto pádom stromov môže ľahko dochádzať aj počas celého dnešného dňa, preto treba byť veľmi obozretní. Ak sa dá, tak sa parkovaniu pod stromami radšej úplne vyhnite.
Úhrny sa tam pohybujú na hodnote od 30 do 40 mm zrážok, no krátko popoludní intenzita dažďa ešte zosilnie, takže vody bude rýchlo pribúdať.
Spadnúť môže v Bratislave až okolo 150 mm zrážok, lokálne aj viac. Vietor bude ešte silnieť pričom najsilnejšie nárazy vetra treba čakať v sobotu večer a v noci na nedeľu. Silnejšie nárazy vetra už zapríčinili, že popadalo niekoľko stromov.
V Ružomberku preventívne zasadol krízový štáb, rieku Revúca monitorujú
Na ružomberskej radnici v piatok preventívne zasadol krízový štáb, súvisí to s predpoveďami hydrometeorológov. Rieku Revúca, na ktorej silný dážď spôsoboval v úvode roka povodňové problémy, monitorujú. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.
Dodal, že sledujú aj ďalšie kritické vodné toky v meste.„Sme v spojení s dobrovoľnými hasičmi, ktorí sú pripravení v prípade potreby zasiahnuť. Pomôžu aj chlapi z Komunálnych služieb preventívnou pohotovosťou počas tohto víkendu,“ uviedol Miškovčík.
Primátor Ľubomír Kubáň zhodnotil aktuálnu situáciu ako pokojnú. „Verím, že sa žiadne z avizovaných hrozieb nenaplnia. Nielen v našom meste,“ povedal. V okrese Ružomberok aktuálne platí prvý stupeň hydrologickej výstrahy. Môže spôsobiť relatívne malé nebezpečenstvo a škody na majetku menšieho rozsahu. Vyplýva to z informácií na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu.
V Piešťanoch sledujú aktuálnu situáciu
Úroveň vodných hladín v Piešťanoch a okolí je zatiaľ štandardná. Mesto pozorne sleduje aktuálnu situáciu, v pohotovosti sú všetky zainteresované organizačné zložky. Samospráva o tom informovala na sociálnej sieti.
Mesto spresnilo, že hladiny rieky Váh a potoka Dubová sa zatiaľ nezdvíhajú. „Môžeme potvrdiť, že aj situácia v meste je v tejto chvíli bežná – ako v každý iný daždivý deň,“ doplnila samospráva.
Situácia v obciach pri Morave je pokojná, pripravujú sa na jej prípadné zhoršenie
Situácia v obciach nachádzajúcich sa v okrese Malacky pri rieke Morava je zatiaľ pokojná. Samosprávy sa však pripravujú na jej prípadné zhoršenie v dôsledku pretrvávajúceho dažďa a avizovaného silného vetra.
Do areálu bývalého družstva v obci Záhorská Ves bude navezený piesok určený na napĺňanie vriec. „Zatiaľ je u nás situácia pokojná. Premáva ešte aj kompa. Myslím si, že to bude dramatickejšie až od zajtra“ uviedol pre TASR zástupca starostu Záhorskej Vsi Pavol Danihel.
Na krátkom úseku v obci Suchohrad bola inštalovaná mobilná protipovodňová bariéra. „Dúfam, že nepríde až k takej kritickej situácii, ako bola v roku 2006. A že sa nám nestane niečo podobné, ako vtedy zažila rakúska strana,“ povedal pre TASR starosta Suchohradu Jozef Temer. Podotkol, že v obci sa snažia byť pripravení na zhoršenie situácie.
Starosta obce Gajary Martin Rybecký poukázal na to, že v obci sledujú najmä stav a naplnenosť kanalizácie a odtoky vody. „Postupne sa pripravujeme na prípadné napĺňanie vriec pieskom,“ dodal pre TASR.
Opatrenia v prípade zhoršenej situácie
Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu na rieke Morava a predpoveď na najbližšie dni boli vodohospodári a hasiči poverení určiť miesta, kde by mohlo prísť k regulovanému vypusteniu rieky mimo obývaných oblastí. Po piatkovom zasadnutí ústrednej povodňovej komisie o tom informoval podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
(Článok pokračuje na ďalšej strane)