Vedci s obrovským záujmom skúmajú nové a nepoznané veci. Predovšetkým ak sa to týka choroby, o ktorej toho stále veľa nevieme. Najnovšie prišli s prelomovým zistením v súvislosti so zlým spánkom. Domnievajú sa, že môže byť včasným príznakom Alzheimerovej choroby.
Hoci táto štúdia bola len krátka a zahŕňala malú skupinu zdravých dospelých, stala sa zaujímavým dôkazom prepojenia medzi spánkom a molekulárnymi znakmi Alzheimerovej choroby.
Výskumníci z Washingtonskej univerzity sledovali účinky suvorexantu, lieku na nespavosť. Pacienti, ktorí ho užili počas dvoch nocí, mali nižšie hladiny amyloidu-beta a tau proteínov, ktoré sa hromadia pri Alzheimerovej chorobe.
S chorobou zatočí liek na spanie
Poruchy spánku môžu byť včasným príznakom Alzheimerovej choroby. Objavia sa často ešte pred stratou pamäti a zhoršením myslenia. Keď sa tieto problémy prejavia, amyloid-beta už vytvára plaky, ktoré narúšajú fungovanie mozgových buniek.
Vedci sa domnievajú, že lepší spánok môže pomôcť spomaleniu tejto choroby. Spánok totiž umožňuje mozgu očistiť sa od toxínov, vrátane proteínov, ktoré spôsobujú problémy.
Liek na spanie môže byť prínosný. Napriek tomu neurológ Brendan Lucey z Washingtonskej univerzity upozorňuje, že ľudia by nemali hneď začať užívať suvorexant pravidelne. Štúdia totiž trvala len dve noci a zúčastnilo sa jej 38 dospelých. Nikto z nich nemal problémy so spánkom ani zhoršené kognitívne funkcie.
Výskumom zistili zaujímavé výsledky
Dlhodobé užívanie liekov na spanie nie je pre každého. Môže sa na nich rýchlo vytvoriť závislosť, a teda nie sú ideálnym riešením problémov so spánkom.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)