Mimoriadna výstraha meteorológov pred dažďami zalarmovala starostov, chystajú svoje mestá na veľkú vodu. Najhoršia situácia bude podľa predpovede na Morave, kde môže spadnúť aj cez 300 milimetrov zrážok, na väčšine Česka od 100 do 250 milimetrov.
Záplavy očakáva aj starosta Litovle v Olomouckom kraji Viktor Kohout. „Práve sme skončili s prípravami. Zvolal som povodňovú komisiu, zmapovali sme pripravenosť, zmobilizovali sme pracovné skupiny – predovšetkým čo sa týka techniky, máme pripravené generátory, mobilizovaní sú aj dobrovoľní hasiči, aby boli cez víkend pripravení pomáhať,“ popísal pre iDNES.cz
Podľa meteorologických modelov by jedným z najzasiahnutejších miest mohol byť aj Javorník na úpätí Rýchlebských hôr. Podľa tamojšieho zástupcu primátora Jiřího Jury zažilo mesto v poslednej dobe výdatných prívalových zrážok hneď niekoľko, aj preto nechcú v meste nič podceniť.
Hasiči z Moravskosliezskeho kraja sú na povodne podľa hovorkyne Kamily Langerovej tiež pripravení vždy, rovnako tak aj ich technika. „V súčasnej dobe sledujeme vývoj počasia a čakáme na spracovanie predpovede od Povodia Odry s.p.Vo svojich skladovacích priestoroch máme tiež pripravené vrecia s pieskom a zodpovední príslušníci z oddelenia Ochrany obyvateľstva a krízového riadenia budú v dňoch pracovného voľna, teda cez víkend držať domácu hotovosť pre prípad potreby vydania tohto materiálu,“ popísala.
Minister poľnohospodárstva Marek Výborný na sociálnej sieti X ubezpečuje, že protipovodňové opatrenia sa zavádza všade. „Môžem potvrdiť, že všetky povodia už od včerajšieho dňa vykonávajú na môj pokyn mimoriadne preventívne opatrenia tak, aby sme na extrémne zrážky boli čo najviac pripravení,“ píše.
Povodie Moravy pristúpilo k opatreniam už v utorok ráno. „Začali sme znižovať hladiny vody vo vodných nádržiach. Dôvodom je zabezpečenie dostatočného priestoru na zachytenie či spomalenie povodňových prietokov,“ očakáva hovorca Petr Chmelař.
„Od utorkového rána bol preto navýšený odtok z vodných nádrží Vranov, Vír, Mostište, Bystrička, Plumlov a Slušovice. Ďalej budú manipulácie na vodných nádržiach vykonávané na základe spresňovania informácií CHMÚ a operatívne v nadväznosti na aktuálnu hydrologickú situáciu. Situáciu sledujú a vyhodnocujú pracovníci vodohospodárskeho dispečingu, obsluha vodných diel a ďalší pracovníci Povodia Moravy priamo v teréne,“ upresnil Chmelař.