Maličkú Esterku, ktorá trpela vzácnou vrodenou chybou tváre, spôsobujúcou vážne problémy s dýchaním a neschopnosť prijímať potravu, nebolo potrebné prevážať do nemocnice v Nemecku. Informuje portál SME.
Tím odborníkov z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a jej kliník sa podujal na jedinečnú záchranu novorodeniatka. Esterka sa tak stala prvým pacientom na Slovensku, ktorému aplikovali špeciálnu platničku, vďaka ktorej môže normálne dýchať aj prijímať potravu. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje pre MY Banská Bystrica.
Doteraz sa bábätkám s podobnými problémami pomáhalo len v zahraničí. Deti s Pierre-Robin sekvenciou po narodení trpia dýchacími problémami, ktoré niekedy vyžadujú ventiláciu, alebo môžu voľne dýchať len v určitej polohe.
Ďalším častým problémom je neschopnosť normálne prijímať stravu, čo často vedie k potrebe výživovej sondy.
Juraj Abelovský z Kliniky maxilofaciálnej chirurgie SZU vysvetlil, že táto vrodená chyba spôsobuje nedostatočný vývoj sánky a nesprávnu polohu jazyka, čo vedie k obštrukcii dýchacích ciest a často je prítomný aj rázštep podnebia.
Vďaka spolupráci s nemocnicou v nemeckom Tübingene teraz dokážu na Slovensku ponúknuť liečbu pomocou Tubingenskej palatinálnej platničky, čo je neoperačný zákrok. Doposiaľ museli byť takéto deti prevážané do Nemecka na mesačnú hospitalizáciu.
Platnička pre malé dievčatko bola vytvorená pomocou 3D tlače
Proces začal skenovaním hornej čeľuste pomocou intraorálneho skeneru, z ktorého vznikol 3D model. Tento model následne odoslali do Tübingenu, kde po 3D plánovaní prototyp vytlačili v zubnom laboratóriu na 3D tlačiarni.
Presnosť tvaru a správna poloha platničky bola skontrolovaná fibroskopickou kamerou priamo v ústnej dutine. Po určení najvhodnejšieho tvaru bola v ortodontickom laboratóriu vyrobená definitívna Tubingenská palatinálna platnička. Esterkina mamička sa ešte počas hospitalizácie na Neonatologickej klinike SZU v Rooseveltovej nemocnici musela naučiť, ako sa správne starať o platničku. Už po dvoch týždňoch od jej nasadenia dokázala Esterka bez problémov prijímať mlieko z fľašky a neprejavovali sa u nej žiadne ťažkosti s dýchaním.
Pracujú na tretej platničke
Tím lekárov a zdravotných sestier z Rooseveltovej nemocnice, Neonatologickej kliniky SZU, Kliniky maxilofaciálnej chirurgie SZU a II. Detskej kliniky SZU v Banskej Bystrici už úspešne zhotovil a aplikoval dve Tubingenské palatinálne platničky. Momentálne pracujú na tretej pre novorodeniatko narodené v Banskej Bystrici a sú pripravení pomôcť aj ďalším deťom s touto vrodenou chybou.