Jeden z najznámejších slovenských politikov Richard Sulík ohlásil odchod z verejného života. Úplne nečakané to nebolo. Už v marci prestal byť predsedom liberálnej strany Sloboda a solidarita, ktorú kedysi zakladal a sám o nej často hovoril ako o „svojom dieťati“. Informuje portál irozhlas.cz.
V júni potom svoju stranu viedol ako kandidát do eurovolieb, ale prekročenie päťpercentnej hranice mu uniklo o osem stotín percenta, takže do Bruselu neodišiel. Teraz Sulík uviedol, že po 15 rokoch v politike potrebuje získať odstup. Informuje Kamila Pešeková, ktorá je aj komentátorka Českého rozhlasu.
Začínal obchodovať s kancelárskou technikou, neskôr, v roku 2009 založil stranu, ktorou sa mu podarilo dostať päť krát po sebe do parlamentu. Na Slovensku, kde strany rýchlo vznikajú a rýchlo zase končia, je to možné považovať za veľký úspech.
Sulík ale zanechal stopu aj v ekonomickej politike štátu. Ako ekonóm sa podieľal na zavedení rovnej 19-percentnej dane, ktorú presadila druhá Dzurindova vláda a ktorá bola odborníkmi hodnotená ako kľúč k slovenskému ekonomickému boomu na začiatku nového tisícročia.
Bol u konca vlád Radičovej aj Matoviča
Akonáhle ale opustil pozíciu ekonomického poradcu a naopak sám vstúpil do aktívnej politiky, už to také úspešné nebolo. Ukázalo sa to hlavne v situácii, keď poslanci jeho strany pomohli k pádu prozápadnej a proreformnej vlády premiérky Ivety Radičovej.
Bolo to v roku 2011 kvôli sporu o takzvaný euroval, čiže mechanizmus, ktorý mal počas globálnej finančnej krízy zachrániť eurozónu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)