Proteín, ktorý sa v tele produkuje vo zvýšenej miere po 55. roku života, je spájaný s mnohými vekovými chorobami. Nová štúdia ukazuje, že blokovanie tohto proteínu môže predĺžiť život myší až o štvrtinu. Môže to fungovať aj u ľudí?
Hľadanie prostriedku na spomalenie starnutia je téma, ktorá zaujíma vedcov už dlhé roky. Nový výskum z Medical Research Council Laboratory of Medical Science a Imperial College London naznačuje, že odstránenie proteínu interleukín 11 (IL-11) môže predĺžiť život myší o takmer 25 percent. Vedci odstránili gén zodpovedný za výrobu IL-11 u myší ešte pred ich narodením, čím predĺžili ich život o viac ako 20 percent. Ďalšie myši, liečené vo veku 75 týždňov (ekvivalent 55 rokov u ľudí), dostali liek blokujúci IL-11.
Výsledky publikované v časopise Nature boli prekvapujúce: myši liečené vo vyššom veku žili v priemere o 22 až 25 percent dlhšie, teda takmer tri roky, v porovnaní s menej ako dvoma a pol rokom u neliečených myší. Liečba tiež znížila úmrtnosť spôsobenú rakovinou a zmiernila príznaky starnutia, ako sú fibróza, chronický zápal a zlé metabolizmus, pričom vedľajšie účinky boli minimálne.
Stuart Cook z Laboratória lekárskych vied v Londýne a spoluautor štúdie hovorí: „Tieto výsledky sú veľmi povzbudzujúce. Ošetrené myši mali menej rakoviny a menej známok starnutia a krehkosti.“ Ďalej uviedol, že sa zlepšila sila svalov a zmiernil sa ich úpadok.
Výskumníci sa IL-11 venujú už niekoľko rokov a v roku 2018 objavili jeho škodlivé účinky. Predpokladalo sa, že tento proteín je evolučným reliktom, ale po 55. roku života jeho produkcia v ľudskom tele stúpa, čo je spojené s mnohými vekovými ochoreniami.
Podľa autorov štúdie existuje nádej, že podobný prístup môže fungovať aj u ľudí: „Aj keď tieto výsledky sú zatiaľ len na myšiach, je možné, že lieky s podobným účinkom budú mať prospech aj pre starších ľudí,“ hovorí Cook. Momentálne prebiehajú klinické štúdie testujúce anti-IL-11 lieky na iné ochorenia, čo môže umožniť preskúmať ich účinky na starnúcich ľudí.
Rovnaké experimenty prebiehajú aj s inými látkami, ako metformín na cukrovku, rapamycín a spermidín, ktorý sa prirodzene vyskytuje v potravinách. Výskumníci však varujú, že výsledky na myšiach sú len prvým krokom a účinnosť a bezpečnosť týchto liekov u ľudí bude treba ešte dôkladne preskúmať.