Menštruačná chudoba, nedostatok antikoncepcie a neplánované tehotenstvá sú len niektoré z problémov spojených s generačnou chudobou. Tieto problémy sa týkajú aj žiačok Základnej školy v Lomničke, kde vlani bolo 12 tehotných dievčat. Tento školský rok sa situácia zhoršila o ďalší prípad. Riaditeľ školy plánuje prijať psychológa, no o túto pozíciu nie je zatiaľ záujem. Informuje rtvs.sk.
Triedna učiteľka zistila, že 15-ročná žiačka je v ôsmom mesiaci tehotenstva. Ôsmačka plánuje pôrod v októbri, čo spôsobuje, že škola sa musí vysporiadať s ďalším stupňujúcim sa problémom. Riaditeľ školy Miroslav Zelina uviedol, že počet tehotných žiačok sa za posledné roky zvyšuje – pred tromi rokmi boli tri, potom päť, sedem a minulý školský rok už 12.
Sociálna pedagogička Jana Mačoková dodala, že medzi nimi bolo aj 14-ročné tehotné dievča, čo považuje za veľmi extrémny prípad.
V škole sa zvyčajne o tehotenstve žiačok dozvedia až po tom, čo sa o ňom začne hovoriť v dedine. Niekedy sa na to príde aj v prípade, keď je potrebné privolať záchranku k žiačke po kolapse alebo keď sa polícia začne zaujímať o situáciu.
Riaditeľ Zelina vyjadril obavy, že takéto situácie vrhajú zlý obraz na morálny stav školy a že nie je schopný zabezpečiť vhodné a bezpečné prostredie pre tehotné žiačky. Na základnej škole v Lomničke sú k dispozícii dve sociálne pedagogičky, no riaditeľ sa márne snaží nájsť školského psychológa už sedem rokov.
„Aj keď ponúkame miesto, stále nemáme nikoho, kto by sa prihlásil,“ dodal.
Starostka obce Mária Oračková považuje tehotenstvo žiačok základnej školy za problém, ktorý pramení skôr z rodičovských nedostatkov než z fungovania školy alebo obce.
„Ak rodič venoval dostatočnú pozornosť výchove svojho dieťaťa a zabezpečil, aby sa neocitlo v takejto situácii, tehotenstvo v mladom veku by sa nemuselo vyskytnúť. Ak však rodič zanedbá svoju úlohu, problém je na strane rodičov, a my, ako starostka alebo riaditeľ, s tým nemôžeme veľa robiť,“ vysvetlila.
Sociálna pedagogička doplnila, že aj po opakovaných výzvach rodičia často nereagujú, a ak nie, navštívia sa priamo v domácnostiach. Spolupráca s rodičmi je však veľmi slabá.
Expert na rómske komunity Miroslav Pollák označuje tento problém za komplexný, ktorý súvisí s generačnou chudobou.
„Ide o problém, ktorý nezasahuje len Lomničku alebo Slovensko, ale je to globálny problém s rovnakými charakteristikami všade,“ poznamenal odborník. Medzi tieto charakteristiky patrí aj to, že zakladanie rodiny často predchádza vzdelaniu a zamestnaniu.