Rakovina prostaty patrí medzi najúspešnejšie liečené typy rakoviny, najmä ak je zistená a liečená v skorých štádiách. Na základe definície „vyliečenia“, ktorá sa týka toho, ako dlho pacient liečený na rakovinu prostaty zostáva bez ochorenia, niektorí lekári môžu jednotlivcom povedať, že sú vyliečení.
V skutočnosti mnohí muži, ktorí sa liečia na rakovinu prostaty, žijú svoj normálny život bez toho, aby sa rakovina niekedy vrátila. A vo všeobecnosti sú štatistiky o pozitívnych výsledkoch pacientov po liečbe rakoviny prostaty celkom priaznivé.
Je však dôležité si uvedomiť, že štatistiky o výsledkoch pacientov sú založené na priemeroch. Ak vám bola diagnostikovaná rakovina prostaty, mali by ste svoju prognózu prediskutovať so svojím lekárom, ktorý zváži faktory špecifické pre váš zdravotný stav, aby vám dal odpovede, ktoré potrebujete.
Prečo je rakovina prostaty taká liečiteľná?
Rakovina prostaty je zhubné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v mužskom reprodukčnom systéme, konkrétne v malej prostate v tvare vlašského orecha, ktorá obklopuje močovú rúru tesne pod močovým mechúrom. Vo všeobecnosti tento typ rakoviny rastie pomaly a pokroky v skríningových metódach viedli k nárastu prípadov včasnej detekcie. V skutočnosti je podľa Americkej spoločnosti klinickej onkológie väčšina prípadov zistených skôr, ako sa rakovina rozšíri do iných častí tela. To uľahčuje liečbu rakoviny prostaty.
Jedna z najbežnejších metód skríningu zahŕňa testovanie hladín prostatického špecifického antigénu (PSA) v krvi muža. Antigény sú molekuly, ktoré môžu stimulovať imunitný systém tela, aby produkoval protilátky. Vysoké hladiny PSA môžu byť príznakom rakoviny prostaty, aj keď existujú aj iné ochorenia prostaty, ktoré môžu spôsobiť vysoké hladiny PSA.
Ďalším spôsobom skríningu rakoviny prostaty je digitálna rektálna skúška (DRE), skríning, ktorý sa bežne vykonáva u mužov vo veku 55 rokov a starších. Pri tejto skúške lekár vloží do konečníka namazaný prst v rukavici, aby nahmatal zadnú časť prostaty, kde sa často začína rakovina. Počas DRE lekár hľadá hrbolčeky alebo tvrdé oblasti na prostate, ktoré by mohli byť príznakmi rakoviny.
Skríning rakoviny prostaty je obzvlášť dôležitý, pretože ochorenie zriedkavo vyvoláva viditeľné príznaky v počiatočných štádiách, keď je najlepšie liečiteľné. V niektorých prípadoch môžu mať muži s rakovinou prostaty v počiatočnom štádiu nezvyčajne slabý prietok moču a bolesť v oblasti prostaty pri sedení. Medzi ďalšie príznaky patria:
- Bolesť alebo pocit pálenia počas močenia alebo ejakulácie
- Časté močenie, najmä v noci
- Ťažkosti so spustením alebo zastavením močenia
- Krv v moči alebo sperme
- Náhla erektilná dysfunkcia
Miera prežitia rakoviny prostaty
Odpoveď na otázku „Dá sa vyliečiť rakovina prostaty?“ si najprv vyžaduje pochopenie toho, čo lekári myslia, keď hovoria o liečiteľnosti. Bez ohľadu na typ rakoviny lekári považujú rakovinu za „vyliečenú“, keď pacient nedostane rakovinu počas určitého obdobia po liečbe. Čím vyšší je počet pacientov, ktorí budú bez rakoviny päť rokov alebo dlhšie, tým vyššia je liečiteľnosť daného ochorenia.
Rakovina prostaty má preto jednu z najvyšších mier liečiteľnosti zo všetkých typov rakoviny, a to najmä vďaka štandardom včasnej detekcie a pokrokom v liečbe, ako je napríklad stereotaktická telesná radiačná terapia (SBRT). Keď je rakovina zistená v skorých lokálnych alebo regionálnych štádiách – to znamená predtým, ako sa rakovina rozšírila alebo keď sa rozšírila len do obmedzených oblastí v panvových oblastiach – päťročná miera prežitia je takmer 100-percentná.
Miera prežitia výrazne klesá, keď sa rakovina zistí v neskorších štádiách; dobrou správou však je, že len u asi päť percent mužov je diagnostikovaná rakovina prostaty po tom, ako sa rakovina rozšírila do celého tela. Stručne povedané, viac ako 90 percent mužov, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prostaty, žije po liečbe päť rokov alebo dlhšie, čo z nej robí jednu z najliečiteľnejších foriem rakoviny.
Dokážu lekári vyliečiť pokročilú alebo metastatickú rakovinu prostaty?
Ak sa rakovina prostaty rozšírila, lekári ju môžu stále vyliečiť agresívnou liečbou. Vyhliadky sú však zvyčajne menej sľubné ako v skorších fázach. Približne 3 z 10 ľudí s rakovinou prostaty môžu očakávať, že budú nažive 5 rokov po diagnóze rakoviny prostaty v pokročilom štádiu.
Rakovina 4. štádia
Lekári nedokážu vyliečiť väčšinu rakovín štádia 4B, ktoré sa rozšírili do vzdialených orgánov, ale dokážu ich liečiť. Liečba je zameraná na:
- udržať rakovinu pod kontrolou
- zvládnuť symptómy
- umožniť osobe mať dobrú kvalitu života čo najdlhšie
V mnohých prípadoch môžu ľudia žiť s rakovinou prostaty roky.
Liečba
- Chirurgia,
- radiačná terapia,
- hormonálna terapia,
- chemoterapia,
- cielená terapia,
- imunoterapia.
Aká je očakávaná dĺžka života človeka s rakovinou prostaty?
Mnoho ľudí s rakovinou prostaty môže očakávať, že budú mať typickú dĺžku života. To však závisí od štádia rakoviny a faktorov, ako sú:
- veku
- celkový zdravotný stav
- odpoveď na liečbu
Ľudia s lokalizovanou rakovinou prostaty nízkeho stupňa pravdepodobne nezomrú do 15 rokov od diagnózy. Približne 1 z 5 starších mužov s nízkym stupňom ochorenia bude stále nažive 15 rokov po diagnóze. Často zomierajú v dôsledku nesúvisiacich príčin, ako je starnutie.
Zdroje: