Bezpečnostná konferencia GLOBSEC sa 18 rokov konala v Bratislave. Jej 19. ročník však zavítal do Prahy. Záštitu nad podujatím, ktoré sa koná pod mottom Krotenie búrky, prevzal český prezident Petr Pavel. GLOBSEC sa začal dnes a potrvá do nedele.
Prezident Pavel predniesol úvodný prejav konferencie. „Sme poctení, že môžeme privítať GLOBSEC fórum v Prahe,“ vyhlásila hlava štátu, ktorá zhodnotila bezpečnostné prostredie. Podľa Pavla je nevyhnuté naďalej podporovať Kyjev, aby Moskva pochopila, že cynická agresiu sa jej nevyplatí, informuje portál Pravda. Pavel vyhlásil, že Rusko je určite slabšie, ako bolo pred 24. februárom 2022, teda pred veľkou inváziou na Ukrajine.
„Sme dobrí v rozprávaní, ale nie v činoch,“ priznal Pavel. „V medzinárodnom prostredí čelíme stále väčším výzvam. NATO bude pokračovať v budovaní kapacít, aby zvládlo konflikt s rovnocenným nepriateľom. No verím tomu, že medzinárodný poriadok založený na pravidlách nie je dobrý len pre Západ, ale aj pre ostatných,“ povedal Pavel.
Do Prahy prišli svetoví štátnici, ale v českej metropole chýba slovenské vládne zastúpenie. Pozvanie dostal aj prezident Peter Pellegrini a organizátori konferencie dúfajú, že v budúcnosti ho na konferencii budú môcť opäť privítať. Veď hlava štátu pred niekoľkými týždňami vystúpila na podujatí vo Washingtone, ktoré v rámci summitu GLOBSEC spolupripravoval.
Slovenský think-tank však čelí útokom najmä od predstaviteľov vládneho Smeru a SNS, hoci premiér Robert Fico sa GLOBSEC-u v minulosti viac ráz zúčastnil a pokladal ho za diplomatický úspech Slovenska.
„V prvom rade treba povedať, že dlhodobou ambíciou konferencie je prezentovať sa v stredoeurópskom priestore, hoci jej slovenské korene sú dobre známe. Už pred troma rokmi sa začalo uvažovať o tom, že by GLOBSEC bol aj niekde inde a že by prípadne podujatie rotovalo. Presun do Prahy teda nebolo úplne spontánne rozhodnutie, ale zase je potrebné pripomenúť, že domáce podmienky pre GLOBSEC už neboli také dobré,“ povedal pre Pravdu v Prahe bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský, ktorý teraz spolupracuje s GLOBSEC-om.
Podľa neho slovenskí predstavitelia o niečo prišli, keď nereflektovali na pozvánky na konferenciu. „Na GLOBSEC-u sa stretne asi 2 000 ľudí a mnohí sú veľmi významní. Okrem politických predstaviteľov sú tu aj viaceré doležité firmy a technologickí giganti. Je tu šéf Microsoftu Brad Smith. Keďže súčasná slovenská vláda ešte viac deklaruje potrebu ekonomickej diplomacie, tak sa mi zdá, že je jednoduchšie prísť na miesto, kde sa títo ľudia skoncentrujú, nie za nimi potom chodiť okolo sveta,“ uviedol Wlachovský.
Exminister zdôraznil, že Slovensko má svoje primárne záujmy na Západe a hovorí o tom aj súčasná vláda. „Môžeme rozmýšľať o tom, ako získavať nové trhy vtedy, keď máme absolútnu istotu tých starých trhov. Expanduje sa vtedy, keď sa nám dobre darí, ale nie som si istý, že Slovensku sa darí dobre. Stráca dôveru svojich partnerov a to si skôr alebo neskôr prejaví aj v hospodárskej oblasti, pretože mnohé ekonomické vzťahy sú citlivé z hľadiska bezpečnosti,“ myslí si Wlachovský.