Štátu chýbajú dáta, argumentuje ministerstvo spravodlivosti. Je to dlhodobý problém Slovenska

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR, Pixabay.com)

Štátu chýbajú dáta – tvrdí pri hodnotení nárastu kriminality koalícia aj opozícia. Chýbajúce čísla sa však pri novele trestných kódexov objavujú aj pri iných témach.

Nevieme, o koľko navýši rezort vnútra počet zamestnancov na okresných úradoch, píše portál Správy STVR. Po zvýšení minimálnej výšky škody na 700 eur budú mať viac práce s priestupkovými konaniami. Zatiaľ je v nich možné udeliť maximálnu výšku pokuty 331 eur, ministerstvo vnútra pripravuje zmenu, ktorá zohľadní infláciu. Ako sa to prejaví na výške pokuty, rovnako nepovedalo.

Drobná kriminalita stúpa už rok alebo dva a nesúvisí s trestnými kódexami, takéto informácie má minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Hoci niektoré reťazce hovoria o náraste krádeží za posledné týždne, šéf rezortu reaguje, že nemáme dáta.

„Dáta momentálne nikto nemá a neexistujú. Vyjadrenia o tom, že to súvisí s novelizáciou trestných kódexov sú veľmi predčasné a fabulujúce,“ tvrdí Susko.

Ministerstvo vnútra nám na otázku, kedy bude hotová analýza kriminality, neodpovedalo. Dáta chýbajú aj opozícií. Zuzana Števulová z PS hovorí, že ak novela zvýšila malú škodu z 266 na 700 eur, očakávali dosahové analýzy.

Pribudne aj viac priestupkových konaní a tie pristanú na stoloch okresných úradov. Aj pri nich poslankyni chýbajú čísla. „Mali mať zistené od ministerstva vnútra, ako sú na to okresné a iné úrady vybavené. Takisto mali mať dosahové analýzy, nie že my sa tu teraz hádame, či prepustia sto, dvesto alebo tristo ľudí vo výkone trestu odňatia slobody, keď už tá novela platí,“ upozornila Števulová.

Štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Katarína Roskoványi čísla spresňuje. Po zhruba dvoch týždňoch účinnosti novely prepustili 181 odsúdených a sedem obvinených. Nepochybuje o tom, že na okresných úradoch sa bude mať kto priestupkami zaoberať.

„Sme spojení aj ministerstvom vnútra aj s ministerstvom spravodlivosti. Spoločne budeme pracovať na tom, aby sa veci zlepšovali,“ uviedla. Koľko nových zamestnancov by mali prijať však nevie.

A na otázku nám neodpovedal ani rezort vnútra, hoci reagoval, že je pripravený a počíta s nárastom agendy. Pripravený má aj návrh na zmenu priestupkového zákona tak, aby zohľadnil infláciu od roku 2005. Toto sa však malo udiať už dávno, aby sme sa nedostali do legislatívnej diery a zlodeji sa nám nesmiali do tváre, myslí si exminister Viliam Karas z KDH. Tvrdí, že na to nepotrebujú ani dáta.

„Na Slovensko už dlhodobo nemáme kriminalistický ústav, ktorý by viedol štatistiky. Sledoval by, koľko sa udeje trestných činov, koľko krádeží, ako to prebieha,“ upozornil Karas. Aj on hovorí, že s hodnotením kriminality si treba počkať na záver roka.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie