Lymskú boreliózu spôsobujú baktérie rodu Borrelia, ktoré sa na človeka prenášajú uštipnutím kliešťom. Medzi počiatočné príznaky môžu patriť horúčka, bolesť hlavy alebo strata energie. Ak nie je borelióza včas liečená antibiotikami, môže prerásť do dlhodobej únavy a zápalových ochorení postihujúcich kĺby, nervy, mozog a srdce, píše vtm.zive.cz.
Lekári môžu ochorenie diagnostikovať, ak si všimnú charakteristickú červenú škvrnu s blednúcim stredom v mieste vpichu (erythema migrans). Problémom však je, že u približne 30 až 50 % ľudí s boreliózou sa tento príznak vôbec neobjaví.
Existujúce testovanie je pomalé
Pri podozrení na boreliózu bez tohto symptómu sa vykonáva odber krvi a následná analýza v laboratóriu, ktorá momentálne prebieha v dvoch krokoch. Najprv sa vyhodnotí prítomnosť protilátok proti borelióze, čo naznačuje možnú infekciu, ale tento test môže byť falošne pozitívny.
Ak je výsledok pozitívny alebo hraničný, vzorka sa posiela do špecializovaného laboratória, ktoré potvrdí prítomnosť protilátok. To samozrejme predlžuje čas, počas ktorého pacient zostáva bez liečby. Podľa Dina Di Carla z Kalifornskej univerzity v Los Angeles trvá jeden až dva týždne, kým prídu výsledky a môže sa začať liečba.
Di Carlo a jeho kolegovia preto vyvinuli test, ktorý sa vykonáva v jednom kroku. Obsahuje syntetické reťazce molekúl nazývané peptidy, ktoré napodobňujú antigény – látky vyvolávajúce imunitnú reakciu – na baktériách Borrelia. Všetky protilátky proti borelióze vo vzorke séra sa naviažu na tieto peptidy, čo signalizuje pozitívny výsledok.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)