Taliansko desí legionárska choroba, hlásia aj obete. Prípady eviduje aj Slovensko

Reklama
Baktéria legionárskej choroby (Zdroj: Pixabay)

Taliani hlásia epidémiu legionárskej choroby. V posledných mesiacoch v okolí Milána zaznamenali 53 prípadov, pričom ich všetky hlásia z obcí Corsico a Buccinasco. Prípady ochorenia evidujeme aj na Slovensku. 

Od začiatku apríla do 26. augusta hlásia Taliani z okolia Milána 53 prípadov legionárskej choroby a žiaľ aj štyri úmrtia. Najviac prípadov sa sústreďuje v obci Corsico, odkiaľ hlásia až 47 nakazených. Zvyšných šesť pacientov je z obce Buccinasco. Informuje o tom portál Doctor33 či Milano Today.

Legionárska choroba útočí na dýchacie cesty a prejavuje sa ako zápal pľúc. Spôsobuje ju baktéria Legionella, ktorej sa darí v teplej vode. Rizikové sú upchaté potrubia a boilery, ktoré pre úsporu nie sú nastavené na dostatočnú teplotu, píše portál tvnoviny.sk.

Ideálna teplota pre rozmnožovanie legionel je v rozmedzí 25 °C – 42 °C, preto by sa teplota teplej vody mala v akomkoľvek type zásobníka pohybovať nad 50 °C. Dôležité je tiež aspoň niekoľkominútové odpúšťanie všetkých kohútikov aspoň raz týždenne.

Pre väčšinu ľudí nepredstavuje Legionella riziko. Hrozbou však môže byť pre tých, ktorí majú zníženú imunitu. Priemerný vek nakazených v okolí Milána je viac ako 70 rokov. Vyše 90 percent z nich má iné zdravotné ťažkosti, a sú tak boli k nákaze náchylnejší.

Talianske zdravotnícke orgány robia všetko preto, aby dostali situáciu pod kontrolu. Odoberajú vzorky vody z domov i verejných budov, dezinfikujú vodovody, organizujú vyšetrenia a šíria informácie o prevencii.

Vykonávajú tiež analýzy, aby zistili pôvod šíriacej sa infekcie. Je totiž možné, že všetci boli nakazení z rovnakého zdroja. V tejto súvislosti upozorňujú aj turistov, ktorí sa na sever Talianska chystajú. Baktérie Legionelly sa môžu nachádzať napríklad vo vodovodných kohútikoch, ktoré sa niekoľko dní nepoužívali. Návštevníkom preto radia, aby vodu dobre odpúšťali pred tým, než ju použijú.

Slovenskí hygienici evidujú v tomto roku desiatky prípadov. Z dlhodobého hľadiska ich počet narastá. „Postupný nárast legionelóz sledujeme od roku 2018, v roku 2023 počet ochorení poklesol,“ uvádza Odbor hygieny životného prostredia ÚVZ SR.

Od začiatku roka 2024 do konca augusta evidujú dokopy 53 prípadov legionárskej choroby. V celom minulom roku ich bolo hlásených 75. Existuje aj menej závažná forma legionelózy, bez pneumónie. Nazýva sa Pontiacka horúčka. Tento rok bolo hlásených na Slovensku 16 jej prípadov, vlani 13.

Legionelóza sa neprenáša z človeka na človeka, ale šíri sa vdýchnutím vodných aerosólov, a teda mikroskopických kvapôčok vody, ktoré sú infikované touto baktériou. Aerosóly obsahujúce tieto baktérie sa najčastejšie vytvárajú napríklad pri spustení sprchy, vo vírivkách, fontánach, v okolí vodných atrakcií, ako sú tobogány, šmykľavky a podobne, ale aj v klimatizačných systémoch.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie