Nemocnica testuje novú modernú technológiu. Pomôže pacientom, ktorí potrebujú novú obličku

Reklama
Oblička od darcu má šancu až dva dni vydržať mimo tela. Zdroj: FB/Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Moderná technológia umožňuje predĺžiť životnosť obličky po odobratí z tela darcu. Špeciálny prístroj prvýkrát na Slovensku využili v Transplantačnom centre Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Ten je výnimočný v tom, že umožňuje uchovávať darované obličky v lepšom stave pred transplantáciou. Informuje rtvs.sk.

Podľa štatistických údajov Národnej transplantačnej organizácie na transplantáciu obličky na Slovensku v súčasnosti čaká viac ako 280 ľudí. Nádej im dáva nová moderná technológia, ktorá preplachuje obličku, čím sa docieli predĺženie jej životnosti.

čerpadlo, ktoré cez obličku prečerpáva špeciálny konzervačný roztok s teplotou 4° C. Tento prístroj zabezpečuje, že oblička zostáva „v chode“, aj keď už nie je v tele, a zároveň sa ochladzuje, čo spomaľuje jej poškodenie. Laicky povedané: oblička sa pripojí na čerpadlo, ktoré cez obličku prečerpáva špeciálny s teplotou 4° C. Prístroj zabezpečuje, že oblička zostáva „v chode“, aj keď už nie je v tele. Ochladzuje sa, čo spomaľuje jej poškodenie. Informuje pravda.sk.

Oblička je pripojená k zariadeniu pomocou jednorazovej sterilnej súpravy a obličková tepna je k prístroju pripojená pomocou špeciálnej kanyly.

Mechanická perfúzia predstavuje najmodernejší spôsob uchovania orgánov pred transplantáciou. Spočíva v preplachovaní orgánu celulárnym perfúznym roztokom. Využívame hypotermickú mechanickú perfúziu. To znamená, že roztok, ktorý prúdi obličkou, má približne štyri až desať stupňov Celzia,” hovorí lekár David Adandedjan.

“Vďaka tomuto prístroju sme schopní zvýšiť pull odobratých obličiek od takzvaných marginálnych alebo hraničných darcov. A tým vlastne zvýšiť počet transplantácií a skrátiť čas čakania na čakacej listine na transplantáciu obličky,” priblížil primár Transplantačného oddelenia Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice Igor Gaľa.

„Doteraz sme obličky po ich odobratí uchovávali v sterilnej ľadovej drti, po novom ich môžeme uložiť do perfúzora,“ vysvetľuje lekár David Adandedjan z I. chirurgickej kliniky.

Štandardne by sa mala oblička po vybratí z tela darcu transplantovať čím skôr, maximálne do 24 hodín. Vďaka novému postupu však môžu lekári uchovávať obličku až 48 hodín pred samotnou transplantáciou.

“Tento čas vieme využiť pri komplikovaných príjemcoch teda pacientoch, ktorí majú byť transplantovaní. Možno u pacientov, ktorí boli retransplantovaní a ktorí si vyžadujú zdĺhavejšiu prípravu pred transplantáciou,” dopĺňa Gaľa.

Prístroj môže pomôcť aj pri prevoze orgánov na väčšie vzdialenosti.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie