Odborníci tvrdia, že Taliban nenávidí ženy a chce ich odstrániť

Reklama
Afganky na verejnosti. Zdroj: TASR/AP

Tri roky od prevzatia moci v Afganistane radikálnym islamistickým hnutím Taliban sa v krajine zavádzajú nové pravidlá týkajúce sa morálky obyvateľstva. Ženy musia nielen na verejnosti byť celkom zahalené, ony dokonca ani nemôžu rozprávať. Dané zákony sú však podľa tamojších predstaviteľov v súlade islamským právom, píšu tvnoviny.sk.

Absolútne zahalenie tvárí žien, zákaz hudby v motorových vozidlách či povinnosť mužov nechať si narásť bradu. To je len hŕstka pravidiel, ktoré od roku 2021 uviedlo do platnosti po nástupe k moci v Afganistane radikálne hnutie Taliban. Západní odborníci bijú na poplach a hovoria o dehumanizovaní a objektivizovaní žien a o pokusoch o ich odstránenie.

Dané zákony sú vraj v súlade s islamským právom šaría a sú založené na dekréte najvyššieho duchovného vodcu Talibanu spred dvoch rokov. Agentúra Reuters píše, že ich dodržiavanie má na starosti ministerstvo pre prevenciu neresti a šírenie cnosti, neoficiálne nazývané aj ministerstvo morálky.

„Zahaľte si tváre a buďte ticho“

Nový 114-stranový dokument obsahuje 35 článkov o zákonoch o nerestiach a cnosti, ktorý sa venuje rôznym aspektom každodenného života vrátane verejnej dopravy, hudby, osobnej starostlivosti a osláv. Ako uvádza portál Business Today, ide o prvé oficiálne vydanie týchto nariadení od prevzatia moci Talibanom. Ustanovenia vyžadujú, aby ženy zakrývali svoje telá na verejnosti, zakrývali svoju tvár (aby sa zabránilo akémukoľvek pokušeniu), nosili hrubé, voľné a dlhé oblečenie, nespievali, nerecitovali či nečítali nahlas na verejnosti (pretože ich hlasy sú považované za intímne) a nepozerali sa na mužov, s ktorými nie sú v príbuzenskom kontakte. Tiež nemôžu cestovať hromadnou dopravou bez mužského sprievodu a muži a ženy sa celkovo nemôžu na verejnosti miešať.

Morálny zákon bol oficiálne prijatý a zverejnený v stredu 21. augusta po tom, čo ho ratifikoval najvyšší duchovný vodca Haibatullah Akhundzada. „Podľa tohto zákona je ministerstvo povinné podporovať dobro a zakazovať zlo v súlade s islamskou šaríou,“ uviedlo ministerstvo spravodlivosti vo vyhlásení.

Tresty za porušenia zahŕňajú „upozornenia, varovania pred božím trestom, slovné vyhrážky, konfiškáciu majetku, zadržiavanie ľudí vo verejných väzeniach na jednu hodinu až tri dni a akýkoľvek iný trest, ktorý sa považuje za vhodný,“ dodalo ministerstvo. Ak takéto opatrenia nenapravia správanie jednotlivca, prípady budú posunuté súdu na ďalšie konanie.

„Myslím si, že je to znak toho, čo sme videli za posledné tri roky, čo je stála a postupná eskalácia represií,“ povedala zástupkyňa riaditeľa divízie práv žien z Human Rights Watch Heather Barr.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie