Sníval o športovej škole, no nestihol podať prihlášku, nakoniec nastúpil na hotelovú akadémiu a stal sa z neho jeden z najvplyvnejších svetových barmanov. Adrián Michalčík začínal v banskobystrickom Ministry od Fun, jeho ďalšie kroky smerovali do pražského L´Fleur, odkiaľ už ako najlepší barman Českej republiky vycestoval do Nórska. Pracoval ako hlavný barman vo vychýrenom bare Pier 42, 4-krát po sebe bol vyhlásený za najlepšieho barmana Nórska a v roku 2022 mu finálová porota World Class Global udelila titul najlepšieho barmana na svete. V súčasnosti pracuje na projekte svojho vlastného baru v Oslo, ktorého otvorenie môžeme očakávať už začiatkom budúceho roka.
Aký príbeh sa skrýva za vašou kariérou svetového barmana?
Ku gastronómii som sa dostal tak trošku náhodou. Hrával som ľadový hokej a ako profesionálny atlét som sa chcel dostať na športovú školu, kam som si ale podal prihlášku príliš neskoro. Mojou druhou voľbou bola hotelová akadémia, kde som prvýkrát pričuchol k pohostinstvu. Nadchlo ma barmanstvo a tak som po skončení športovej kariéry ostal aj naďalej blízko ľadu. Tentokrát už ako profesionálny barman.
Kde ste začínali a čo vás nasmerovalo práve do Nórska?
Po štúdiu som pracoval 5 rokov v klube Ministry of Fun v Banskej Bystrici, následne v Prahe, kde som sa dostal od klubového barmanstva k mixológii v Mixology & Champagne bare L´Fleur. Po ročnej skúsenosti som začal súťažiť a podarilo sa mi získať titul najlepšieho barmana Českej republiky pre rok 2016 v rámci World Class a následne 6. miesto na svetovom finále v Miami. Po tomto úspechu som začal cestovať s barmanstvom po celej Európe a Nórsko sa mi zapáčilo natoľko, že som sa v roku 2017 rozhodol opustiť Stovežatú a odišiel som do Osla.
Ako vyzerá taký bežný deň barmana?
Deň barmana začína otváraním a prípravou baru na večer, v skratke „mise en place“. Od otvorenia hostíme ľudí, snažíme sa vytvoriť jedinečný zážitok svojou prítomnosťou, ochotou, profesionálnym a ľudským prístupom a, samozrejme, kvalitným produktom. To všetko v čistom bare so správnou atmosférou, primerane hlasnou hudbou a príjemným osvetlením. Po skončení zmeny upratujeme a pripravujeme bar na ďalší deň.
V čom sa líšia nórske bary od tých slovenských resp. českých? A kde by ste sa ako zákazník radšej vybrali?
Už bary v rámci jedného mesta sa od seba veľmi odlišujú, takže porovnávať krajiny by bolo pomerne komplikované. V každej zo spomenutých krajín nájdeme bary na svetovej úrovni, najväčším rozdielom je prístup k hosťom a používanie lokálnych surovín. Každá krajina má aj svoje vlastné zvyklosti, ale napríklad česko-slovenskí barmani, ktorých nájdeme v Nórsku veľa, zmenili ten chladnejší štýl pohostinnosti, ktorý je typický pre Nórov. Tu by som vyzdvihol aj moderný prístup k ingredienciám a trend, ktorý je vidieť už aj u nás. Ľudia pijú menej, ale zato kvalitnejšie. Vždy sa rád vraciam aj do Prahy či Bratislavy, kde ma privítajú vysokou úrovňou hospitality a domácou atmosférou.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prečo je práca barmana jedinečná? A čo je na barmanstve najťažšie?
Odpoveďou na obe otázky sú ľudia. Tí sú často pre barmana najväčšou výzvou. Ako barman mám možnosť stretávať ľudí, socializovať sa a byť súčasťou rôznych komunít. Človek musí mať rád ľudí, aby mohol túto prácu kvalitne vykonávať. Barman by mal byť aj kreatívny, aby dokázal pracovať s chuťami a vytvárať zážitky. Atraktívne na barmanstve je aj to, že s ním môžeme vycestovať kamkoľvek, či už na súťaže, guest shifty či školenia. Takisto sa môžeme natrvalo presťahovať do iného mesta a začať prakticky ihneď v novom bare.
Popíšete nám, ako vyzerá proces vytvárania nových drinkov? Odkiaľ čerpáte inšpirácie?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)