Mať doma štvornohého miláčika neprichádza len s radosťami, ale aj starosťami, najmä voči príslušným orgánom. Za nesplnenie si povinností vám hrozia pokuty v desiatkach eur.
Poplatky za štvornohých miláčikov sa naprieč Slovenskom môžu výrazne líšiť, aj v závislosti od priestoru, v ktorom psa chováte (rodinný dom či bytový dom a iné). Vo väčších mestách sú dane za psa násobne vyššie ako v malých obciach.
Mnoho „podnikavcov“ v záujme ušetriť pár eur túto skutočnosť hojne využívajú a svojich miláčikov nahlasujú k rôznym príbuzným či priateľom, informuje portál peniaze.sk. Šetriaci trik je ale čím ďalej rizikovejší.
Zoznamy psov
Samosprávy čelia otázkam a podnetom od občanov a nielen od tých, ktorí psa nevlastnia. Aj mnohí poctiví psičkári sa sťažujú na časté neodpratávanie exkrementov. Ďalším problémom je tiež nadmerný brechot či ohrozovanie iných psov alebo ľudí.
Obce o niektorých psoch chovaných na svojom území ani nemajú povedomie. Mnoho z nich preto na svojich webových sídlach zverejňuje databázy psov prihlásených do evidencie.
Z dôvodu ochrany údajov sa neuvádzajú mená daňovníkov, avšak aj zo zoznamu je ľahké zistiť, či majitelia psa skutočne chovajú v konkrétnom byte alebo dome, kde mu to ukladá zákon. Zo zoznamov sa zväčša dozviete plemeno psa, farbu a špecifikáciu chovného priestoru na základe adresy.
Psa nestačí iba prihlásiť do evidencie na miestnom úrade a podávať daňové priznanie k dani za psa. Úrady sú oprávnené udeľovať pokuty aj za nesplnenie iných oznamovacích povinností.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)