Degeneratívna skolióza je abnormálne zakrivenie chrbtice spôsobené zhoršením medzistavcových platničiek a spojivového tkaniva. Lieky, fyzikálna terapia a chirurgia môžu pomôcť zmierniť príznaky, píše healthline.com.
Nie ste sami, ak si myslíte, že skolióza sa vyvíja u tínedžerov a malých detí. Skolióza sa však môže vyvinúť aj u dospelých.
Degeneratívna skolióza, tiež známa ako skolióza u dospelých, vzniká, keď sa medzistavcové platničky a spojivové tkanivo časom opotrebúvajú a zhoršujú.
Dospelí s degeneratívnou skoliózou môžu pociťovať bolesť chrbta, najmä pri fyzickej aktivite. Váš lekár môže odporučiť lieky proti bolesti alebo injekcie do chrbtice na zmiernenie bolesti. V závažnejších prípadoch môže navrhnúť použitie ortézy alebo chirurgický zákrok.
Čo je degeneratívna skolióza?
Degeneratívna skolióza je forma skoliózy, ktorá sa vyskytuje u dospelých. Vyvíja sa v dôsledku opotrebovania kĺbov a platničiek v chrbtici. Tento stav sa najčastejšie vyskytuje v driekovej časti chrbtice alebo v dolnej časti chrbta a najčastejšie sa diagnostikuje u ľudí vo veku 65 rokov a starších.
Po diagnostikovaní dospelej degeneratívnej skoliózy je typický postup zakrivenia chrbtice približne 3 stupne ročne. Avšak skúsenosti jednotlivcov sa môžu líšiť.
Zakrivenie chrbtice pri degeneratívnej skolióze je zvyčajne mierne. Degeneratívna skolióza však často zahŕňa aj spinálnu stenózu alebo zúženie miechového kanála. To môže stlačiť miechové nervy a spôsobiť bolesť chrbta a nôh.
Aké sú príznaky degeneratívnej skoliózy?
Bežné príznaky degeneratívnej skoliózy zahŕňajú:
– bolesť chrbta a nôh
– ťažkosti s chôdzou a udržiavaním rovnováhy
– strata výšky
– nerovnosť pása a bedier
Bolesť chrbta spojená s degeneratívnou skoliózou sa zvyčajne vyvíja pomaly a často je spojená s pohybom. Bolesť nervov spojená s degeneratívnou skoliózou môže vyžarovať až do nôh.
Kto je ohrozený degeneratívnou skoliózou?
Riziko degeneratívnej skoliózy je vyššie u jednotlivcov, ktorí sú:
– starší
– fajčiari
– ženy
– osoby, ktoré majú nadváhu alebo obezitu
Jedinci, ktorí majú osteoporózu alebo pracovali v zamestnaniach, ktoré kladú veľkú záťaž na ich telá, sú tiež viac ohrození.
Ako lekári diagnostikujú degeneratívnu skoliózu?
Ak majú lekári podozrenie na degeneratívnu skoliózu počas fyzikálneho vyšetrenia, môžu nariadiť zobrazovacie vyšetrenia, ako sú röntgeny a magnetická rezonancia.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)