fbpx

Ceny plynu drasticky vzrastú. Štát pomôže len tejto skupine obyvateľov

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Začiatok budúceho roka bude pre slovenské domácnosti znamenať výrazné zvýšenie ceny za plyn. Cena za megawatthodinu stúpne z 25 na 37 eur, čo predstavuje nárast o polovicu. Tento skok sa týka samotnej komodity a nezahŕňa ďalšie regulované poplatky, ako napríklad distribučné náklady.

Od začiatku budúceho roka si slovenské domácnosti musia pripraviť na zvýšenie cien plynu, ktorý zdražie z 25 na 37 eur za megawatthodinu. Tento nárast sa týka samotnej komodity, pričom nie sú zahrnuté ďalšie regulované poplatky, ako napríklad distribučné náklady.

Podľa analytikov to znamená, že spotrebitelia, ktorí používajú plyn na ohrev vody a kúrenie, budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka, ak štát nezasiahne, upozorňuje portál STVR.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stanovuje budúcoročné ceny plynu na základe vývoja na trhu v období od októbra 2023 do júna tohto roka. Analytik Radovan Potočár z portálu energie-portal.sk pre STVR uviedol, že samotná komoditná zložka ceny plynu, ktorá teraz činí 25 eur za megawatthodinu, vzrastie na 37 eur. To predstavuje nárast o polovicu, čo nevyhnutne povedie k zvýšeniu regulovaných cien plynu od budúceho roka.

Dôležité je si uvedomiť, píše portál peniaze.sk, že táto cena ešte nezahŕňa distribučné a iné poplatky, ktoré ÚRSO zatiaľ nešpecifikoval. Napriek tomu je už teraz jasné, že koncová cena plynu bude výrazne vyššia než v súčasnosti. Úrad však pred uzavretím cenových konaní nechce zverejňovať konkrétne čísla, ako uviedol jeho hovorca Radoslav Igaz.

Zvyšovanie cien sa podľa Potočára dotkne predovšetkým domácností, ktoré plyn využívajú na ohrev vody a kúrenie, keďže ide o najväčších spotrebiteľov. Pre nich bude tento cenový skok najvýraznejší a môže výrazne zaťažiť rodinné rozpočty. Na druhej strane, tí, ktorí používajú plyn iba na varenie, pocítia zdraženie v menšej miere.

Sociálno-ekonomický analytik Ján Košč upozorňuje, že mnohé domácnosti sa môžu ocitnúť v ťažkej situácii, kde budú musieť voliť medzi platením za energie a zabezpečením základných životných potrieb alebo nájomného.

Ministerstvo hospodárstva si je vedomé tejto situácie a pracuje na zavedení adresnej pomoci pre najzraniteľnejšie domácnosti. „Rezort hospodárstva preferuje adresnú pomoc pre domácnosti, ktoré to najviac potrebujú. Kritériá tejto pomoci ešte sú predmetom modelovania,“ uviedol Peter Podstupka, riaditeľ tlačového odboru ministerstva. Zároveň dodal, že výška pomoci bude závisieť od finančných možností štátneho rozpočtu.

Celkový nárast cien plynu pre domácnosti by mal dosiahnuť približne jednu tretinu. Toto zvýšenie bude mať nepochybne významný dopad na rodinné rozpočty, najmä v čase, keď ceny iných komodít a služieb taktiež stúpajú.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie