Európa v posledných dňoch čelí ďalšej vlne extrémnych horúčav, ktoré zasiahli väčšinu kontinentu. V niektorých častiach Grécka teploty dosiahli až 42 stupňov Celzia, zatiaľ čo vo Francúzsku teploty prekročili 30 stupňov Celzia a v Taliansku dosiahli rekordných 40 stupňov Celzia. Odborníci však varujú, že táto vlna horúčav ešte neskončila. Píšu o tom euronews.com.
Vysoké teploty v kombinácii s vlhkosťou spôsobujú, že počasie je pre mnohých ľudí extrémne nepríjemné. Lars Lowinski, meteorológ pre Weather & Radar, vysvetľuje, že vysoká vlhkosť znižuje schopnosť tela odparovať pot. To spôsobuje, že sa cítime ešte horúcejšie. Tieto podmienky ovplyvňujú nielen strednú a západnú Európu, ale aj severné časti kontinentu, vrátane oblastí za polárnym kruhom.
Kedy môžeme očakávať koniec horúčav?
Podľa meteorológov sa horúčavy začnú zmierňovať v západnej Európe od stredy, avšak vo východnej a juhovýchodnej Európe budú vysoké teploty pretrvávať až do víkendu. Odborníci tiež upozorňujú, že horúce počasie môže pokračovať aj v druhej polovici augusta, najmä v južných a juhovýchodných častiach Európy.
Ako klimatické zmeny ovplyvňujú súčasné horúčavy?
Horúčavy sú spôsobené prúdením veľmi teplého vzduchu zo severnej Afriky a Španielska smerom na sever. Hoci je takýto fenomén v lete bežný, klimatické zmeny spôsobujú, že tieto vzdušné hmoty sú ešte teplejšie než v minulosti. Teploty mora okolo Európy, najmä v Stredozemnom mori, sú taktiež vyššie než normálne, čo prispieva k ešte väčšiemu teplu a vlhkosti.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)