Ústavný súd SR v júli rozhodol, že väčšina napadnutej novely trestných kódexov je v súlade s Ústavou SR. Tento nález nadobudol účinnosť zverejnením v Zbierke zákonov 6. augusta, uvádza TASR.
V reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu Generálna prokuratúra SR vydala usmernenie, ktoré má zabezpečiť jednotný postup prokurátorov pri predsúdnom konaní. Opozičné strany však varujú pred možným zastavením káuz týkajúcich sa vysokých politických predstaviteľov alebo ľudí, ktorí pracovali v ich prospech, z dôvodu premlčania.
„Prokuratúra SR bude naďalej jednotne aplikovať zákon prijatý zákonodarným orgánom,“ vyhlásila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová. Usmernenie bolo vydané v súvislosti s nálezom Ústavného súdu, ktorý nadobudol účinnosť 6. augusta.
Opozícia sa obáva, že novela trestných kódexov môže viesť k beztrestnosti pre vysokých politikov. Členka Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Zuzana Števulová tvrdí, že „fakt, že premlčanie môže ovplyvniť kauzy najvyšších politických predstaviteľov, dokazuje, že cieľom novely bolo zabezpečiť ich beztrestnosť.“
Milan Vetrák z hnutia Slovensko varuje, že na zmenách v trestnej politike zväčša doplácajú slušní ľudia. „Je čas zamyslieť sa, či by sa otázka premlčania nemala zahrnúť do uplatňovania ústavného princípu posudzovania trestnosti podľa priaznivejšieho zákona,“ dodáva.
Podpredseda KDH Viliam Karas kritizuje účelovosť skracovania premlčacích lehôt v novele Trestného zákona a upozorňuje na negatívne dôsledky, ktoré má táto zmena na spoločnosť.
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová označila nariadenie Generálnej prokuratúry na zastavenie káuz podľa nových premlčacích lehôt za priamy dôsledok útoku Ficovej vlády proti právnemu štátu.