Rakovina je ochorenie, pri ktorom bunky v tele rastú nekontrolovane. Rakovina prostaty začína v bunkách prostaty. Prostata je žľaza v mužskom reprodukčnom systéme. Leží tesne pod močovým mechúrom. Vytvára tekutinu, ktorá je súčasťou semena.
Rakovina prostaty je jedným z najbežnejších typov rakoviny. Často rastie veľmi pomaly. Ak sa nerozšíri do iných častí tela, nemusí spôsobiť vážne problémy. Ale niekedy môže rakovina prostaty rásť rýchlo a rozšíriť sa aj do iných častí.
Čo spôsobuje rakovinu prostaty?
Vedci nevedia s istotou, čo spôsobuje rakovinu prostaty. Vedia, že sa to stane, keď dôjde k zmenám v genetickom materiáli (DNA).
Niekedy sú tieto genetické zmeny zdedené, čo znamená, že sa s nimi narodíte. Existujú aj určité genetické zmeny, ku ktorým dochádza počas vášho života a ktoré môžu zvýšiť riziko rakoviny prostaty. Ale často je presná príčina týchto genetických zmien neznáma.
U koho je väčšia pravdepodobnosť vzniku rakoviny prostaty?
U každého, kto má prostatu, sa môže vyvinúť rakovina prostaty.
Niektoré faktory však môžu pravdepodobnosť zvýšiť:
- Vek
- Vaša šanca na rozvoj rakoviny prostaty sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Rakovina prostaty je zriedkavá u ľudí mladších ako 50 rokov.
- Zdravotná anamnéza rodiny
- Vaše riziko rakoviny prostaty je vyššie, ak máte rodiča, súrodenca alebo dieťa, ktoré má alebo malo rakovinu prostaty.
- Rasa
- Afroameričania majú väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú rakovinu prostaty.
Aké sú príznaky rakoviny prostaty?
Rakovina prostaty nie vždy spôsobuje príznaky, najmä na začiatku. Ak spôsobuje príznaky, môžu zahŕňať:
- Problémy s močením
- Prúd moču, ktorý je slabý, ťažko sa spúšťa alebo začína a zastavuje
- Časté a náhle močenie
- Časté močenie, najmä v noci
- Bolesť alebo pálenie pri močení
- Krv v moči alebo spermiách
- Bolesť v dolnej časti chrbta, bokov alebo panvy, ktorá nezmizne
- Bolestivá ejakulácia (uvoľnenie semena cez penis počas orgazmu)
Mnohé z týchto príznakov však môžu byť spôsobené inými bežnými problémami s prostatou, ktoré nie sú rakovinou, ako je napríklad zväčšená prostata.
Štádiá
Štádiá rakoviny zvyčajne popisujú, koľko rakoviny je prítomnej v tele a aká je vážna.
Lekári často označujú rakovinu ako nemetastatickú alebo metastatickú. Nemetastatická rakovina je prítomná iba v oblasti pôvodného rastu, ktorú lekári môžu nazvať lokalizovanou. Metastatická rakovina je rakovina, ktorá sa šíri do inej časti tela z miesta pôvodu.
Stanovenie štádia rakoviny je zložité a zodpovedá za mnoho rôznych faktorov. Zvyčajne platí, že čím nižšie číslo, tým menej sa rakovina rozšírila. Fázy môžu zahŕňať:
Štádium I: Rakovina je prítomná iba v prostatickej žľaze.
Štádium II: Rakovina sa z prostaty ešte nerozšírila, ale človek bude mať vyššiu hladinu PSA.
Štádium III: Rakovina sa mohla rozšíriť do blízkych tkanív.
Štádium IV: Rakovina sa mohla rozšíriť do vzdialených častí tela.
Aké sú spôsoby liečby rakoviny prostaty?
možnosti liečby zvyčajne závisia od veku, celkového zdravotného stavu a závažnosti rakoviny.
Pozorovanie
Pozorovanie sa väčšinou používa, ak je osoba staršia. Rakovina prostaty pravdepodobne neporastie rýchlo a pacient nemá príznaky alebo iné zdravotné ťažkosti. Existujú dva typy pozorovania:
- Bdelé čakanie znamená mať malé alebo žiadne testovanie. Ak príznaky začnú alebo sa zmenia, pacient dostane liečbu na ich zmiernenie, ale nie na liečbu rakoviny.
- Aktívny dohľad znamená mať pravidelné testy, aby ste zistili, či sa vaša rakovina prostaty zmenila. Ak testy ukážu, že rakovina začína rásť alebo ak sa u vás objavia príznaky, budete musieť podstúpiť liečbu, aby ste sa pokúsili rakovinu vyliečiť.
Chirurgia
Chirurgia môže byť možnosťou v prípade, ak sa rakovina nerozšírila mimo prostaty.
Radiačná terapia
Radiačná terapia využíva vysokú energiu na zabíjanie rakovinových buniek alebo na zabránenie ich rastu.
Hormonálna terapia
Hormonálna terapia blokuje rakovinové bunky v získavaní hormónov, ktoré potrebujú na rast. Môže zahŕňať užívanie liekov alebo operáciu na odstránenie semenníkov.
Chemoterapia
Chemoterapia využíva lieky na zabíjanie rakovinových buniek, spomalenie ich rastu alebo zastavenie ich šírenia. Môžete užívať lieky, injekciu, krém alebo liečbu užívať intravenózne (IV).
Imunoterapia
Cielená terapia využíva lieky alebo iné látky, ktoré napádajú špecifické rakovinové bunky. Táto liečba spôsobuje menšie poškodenie zdravých buniek ako radiačná terapia alebo chemoterapia.
Imunoterapia pomáha vášmu vlastnému imunitnému systému bojovať proti rakovine.
Ako môžem zabrániť rakovine prostaty?
Prevencia pri rakovine prostaty nie je možná. Napriek tomu však vieme znížiť riziko:
- Pravidelné vyšetrenia prostaty
- Udržiavanie si zdravej váhy
- Pravidelné cvičenie. Odborníci odporúčajú 150 minút cvičenia strednej intenzity každý týždeň alebo o niečo viac ako 20 minút denne.
- Výživná strava. Neexistuje žiadna diéta na prevenciu rakoviny, ale dobré stravovacie návyky môžu zlepšiť celkové zdravie.
- Prestať fajčiť
Komplikácie
Komplikácie rakoviny prostaty a jej liečby zahŕňajú:
Rakovina, ktorá sa šíri (metastázuje)
- Rakovina prostaty sa môže rozšíriť do blízkych orgánov, ako je močový mechúr, alebo sa môže dostať cez krvný obeh alebo lymfatický systém do kostí alebo iných orgánov. Rakovina prostaty, ktorá sa šíri do kostí, môže spôsobiť bolesť a zlomeniny kostí. Akonáhle sa rakovina prostaty rozšíri do iných oblastí tela, môže stále reagovať na liečbu a môže byť kontrolovaná, ale je nepravdepodobné, že sa vylieči.
Inkontinencia
- Rakovina prostaty aj jej liečba môžu spôsobiť inkontinenciu moču. Liečba inkontinencie závisí od typu, ktorý pacient má, od závažnosti inkontinencie a od pravdepodobnosti, že sa časom zlepší. Možnosti liečby môžu zahŕňať lieky, katétre a operáciu.
Erektilná dysfunkcia
- Erektilná dysfunkcia môže byť výsledkom rakoviny prostaty alebo jej liečby, vrátane chirurgického zákroku, ožarovania alebo hormonálnej liečby. Na liečbu erektilnej dysfunkcie sú k dispozícii lieky, vákuové zariadenia, ktoré pomáhajú dosiahnuť erekciu a chirurgický zákrok.
Účinky na plodnosť
Prostatická žľaza hrá úlohu pri sexuálnej reprodukcii. Rakovina prostaty a mnohé z jej liečby ovplyvňujú plodnosť niekoľkými spôsobmi.
Napríklad operácia na odstránenie prostaty alebo semenníkov ovplyvní produkciu semena a plodnosť. Radiačná terapia môže tiež ovplyvniť tkanivo prostaty, poškodiť spermie a znížiť množstvo spermy na jej transport. Hormonálna liečba môže ovplyvniť aj plodnosť.
Niektoré možnosti na zachovanie týchto funkcií však zahŕňajú bankovanie spermií pred operáciou alebo extrakciu spermií priamo zo semenníkov na umelé oplodnenie.
Neexistuje žiadna záruka, že po liečbe rakoviny prostaty zostane plodnosť nedotknutá. Každý, kto by chcel mať po liečbe deti, by mal pri zostavovaní plánu liečby prediskutovať možnosti plodnosti so svojím lekárom.
Zdroje: