Balíte si lekárničku na dovolenku a do nej dávate u nás úplne bežne užívané lieky na chrípku a prechladnutie, prášky proti bolesti, na alergiu či na spanie? Zvýšte pozornosť. Niektoré z liekov vás môžu v cudzej krajine dostať do nepríjemných problémov.
Rôzne krajiny majú odlišné predpisy a obmedzenia týkajúce sa dovozu liekov, čo môže ovplyvniť, aké lieky si môžu cestovatelia so sebou priviezť. Zákaz opiátov, medzi ktoré patria aj lieky s obsahom kodeínu, je platný vo viac než 25 krajinách, vrátane Nemecka, Grécka, Chorvátska a tiež v Austrálii.
Štáty na blízkom a ďalekom východe uplatňujú prísnu protidrogovú politiku, pričom v Japonsku platia dôsledne presadzované zákony proti stimulačným liekom, píše Blesk.
Problémy môžu nastať tak pri liekoch na lekársky predpis, ako aj pri liekoch bez lekárskeho predpisu. „Zvýšenú opatrnosť je potrebné venovať najmä liečivám s návykovými látkami, liekom na spanie, liekom proti bolesti, antidepresívam a liekom, ktoré obsahujú pseudoefedrín,“ vysvetľuje hovorkyňa Českej lekárnickej komory PharmDr. Veronika Orendášová.
Obavy z opiátov
Konkrétny zoznam zakázaných liekov však neexistuje, pretože pravidlá sa líšia podľa jednotlivých krajín. V hľadáčiku colníkov sú potom často opiáty.
„Napríklad kodeín je liek proti kašľu, ale slúži aj ako analgetikum, ktoré sa užíva pri nejakej silnejšej bolesti. Ľudia, ktorí cestujú na dovolenku a majú nejakú závažnejšiu diagnózu, by mali byť vždy vybavení lekárskou správou, v ktorej sú uvedené všetky lieky, ktoré užívajú,“ radí praktická lekárka a členka výboru Spoločnosti všeobecného lekárstva ČLS JEP MUDr. Ľudmila Bezdíčková.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)