Leto je obdobím, v ktorom si môžeme vychutnať hojnú úrodu ovocia a zeleniny alebo ich kúpiť za priaznivé ceny. Ak však tieto plody nestihneme okamžite zjesť, zavariť alebo inak spracovať, často ich bez rozmýšľania uložíme na stôl alebo do chladničky. Niektoré druhy ovocia a zeleniny by sa však nikdy nemali skladovať blízko seba, pretože by sa mohli začať kaziť oveľa rýchlejšie. Ak budete vedieť, ktorým kombináciám sa vyhnúť, ušetríte si tak nielen čas, ale aj peniaze. Píše o tom magazin.recepty.cz.
Za týmto procesom stojí plyn etylén, ktorý je pre človeka neškodný, ale urýchľuje zrenie a tým aj skazenie potravín. Niektoré druhy ovocia a zeleniny produkujú viac etylénu, zatiaľ čo iné sú naň citlivé. Preto je dôležité vedieť, ktoré plodiny by ste nemali skladovať vedľa seba, aby ste predišli rýchlejšiemu kazeniu.
Typickým príkladom ovocia, ktoré produkuje veľa etylénu, sú jablká. Tie by mali byť umiestnené vo vzdialenosti aspoň 20 cm od ostatných druhov ovocia a zeleniny. Okrem toho, že urýchľujú dozrievanie, sú jablká citlivé na rôzne pachy a vône, a preto by sa nemali skladovať s aromatickou zeleninou, ako je cibuľa, cesnak, či kapusta.
Jablká však nie sú jediné, ktoré produkujú etylén vo veľkom množstve. Rovnaký efekt majú aj banány, broskyne, hrušky, mango, avokádo alebo melóny. Zo zeleniny to sú najmä paradajky a zemiaky. V niektorých prípadoch môžete produkciu etylénu využiť aj vo svoj prospech, napríklad na urýchlenie dozretia zelených paradajok, keď ich dáte spolu s jablkom do papierového vrecka.
Niektoré druhy zeleniny a ovocia sú však na etylén mimoriadne citlivé, napríklad karfiol, brokolica, kapusta, papriky, uhorky, či špenát. Tieto plodiny by sa mali uchovávať oddelene, aby sa zabránilo ich rýchlemu kazeniu. Rovnaké pravidlo platí aj pre huby, ktoré sú navyše citlivé na absorpciu pachov z okolia.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)