Fenomén otravy organizmu pitím nadmerného množstva vody je reálny. V horúcich dňoch môže prehnaná konzumácia tekutín viesť až ku kolapsu. Súčasne je ale nutné nájsť rovnováhu medzi nadmerným a nedostatočným pitím: práve vo horúčavách je totiž dôležité dodržiavať pitný režim.
Keď John Putnam v júni dosekal druhý trávnik, teplota v texaskom meste Round Rock sa blížila 38 stupňom Celzia, píše portál ČT 24. V tom čase už v sebe 74-ročný údržbár zelene mal vyše jedenásť litrov vody, ktoré vypil počas piatich hodín v domienke, že mu to pomôže zvládnuť náročný deň v práci. Namiesto toho sa mu ale prišlo zle a bol unavený.
Keď prišiel domov, aby si odpočinul, cítil bolesť na hrudi a zle sa mu dýchalo, píše The Wall Street Journal. Vydal sa do nemocnice s tým, že má asi infarkt, ale na jeho prekvapenie to bolo niečo iné: otrava vodou. „Vôbec som nevedel, že niečo také existuje,“ priznáva Putnam. „Lial som do seba toľko vody v presvedčení, že robím to pravé,“ dodáva.
Piť vodu je pre fungovanie tela najmä v letných horúčavách dôležité, ale vypiť jej príliš veľa počas krátkej doby môže spôsobiť zmätenosť, nevoľnosť, zvracanie a v závažných prípadoch záchvaty alebo smrť. Problémov s nadmernou hydratáciou môže podľa niektorých vedcov pribúdať, pretože viac ľudí trénuje na vytrvalostné preteky, ako sú maratóny, vlny horúčav sú častejšie a fľaše na opakované použitie sa stali bežnou súčasťou života.
„Ľudia majú neustále obavy, že nepijú dosť, že sú dehydrovaní a že je nutné to pravidelne naprávať,“ podotýka Colleen Muñozová z Hartfordskej univerzity. „Ale obvykle to tak nie je,“ uisťuje.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)