Slepé črevo, všeobecne známe ako apendix, je malý orgán na pravej strane podbrušku. Je súčasťou hrubého čreva a nemá žiadnu významnú funkciu. Ak sa však zapáli, musí rýchlo von. Informuje portál zdravijakovasen.cz.
Ak hovoríme o zápale „slepáka“, máme na mysli červovitý výbežok slepého čreva, ktorý nájdeme na pravej strane brucha v jeho spodnej časti. Začne nás páliť, pichať, nemôžeme chodiť ani nájsť úľavovú polohu.
K zápalu dochádza pri zablokovaní vývodu čreva zvyškami potravín, čo môže viesť k rozmnoženiu baktérií. Na vine môže byť tiež črevná alebo gynekologická infekcia.
Akútny zápal slepáka je nebezpečný, môže totiž dôjsť k jeho pretrhnutiu a rozšíreniu zápalu do ďalších orgánov (zápal pobrušnice, prípadne vznik abscesu). Preto si vyžaduje rýchly chirurgický zákrok.
Najčastejšie postihuje mladistvých medzi 10-15 rokmi, ale potrápiť môže mladších aj dospelých. Prevenciou je zdravá a vyvážená strava s vysokým obsahom vlákniny. Obohatiť črevnú mikroflóru môžete aj užívaním probiotík.
Príznaky zápalu slepáka
náhla bolesť v pravej dolnej časti brucha
citlivosť miesta na dotyk, tvrdosť v podbrušku
strata chuti do jedla
zápcha alebo naopak hnačka
nevoľnosť a zvracanie
horúčka a zvýšený tep
ťažký pohyb, bolesť aj poležiačky, nemožnosť rozbehnúť sa
Rýchly test
Máte podozrenie na zápal slepáka? Vyskúšajte si rýchly test. Postavte sa do výšky, napríklad na stoličku, a skočte dole na obe päty. Ak vplyv nebolí, riziko je nízke. Pokiaľ ale bolesťou nemôžete vydržať, vyrazte rovno na pohotovosť.
Operácia slepého čreva
Liečba zápalu slepého čreva zvyčajne spočíva v rýchlom chirurgickom zákroku nazývanom apendektómia. Nedá sa spoliehať na liečbu antibiotikami, slepák jednoducho „musí von“. Dobrou správou je, že nemá žiadnu významnú funkciu, a tak môžeme žiť v pokoji aj bez neho. A tiež to, že sa jedná o bežnú a často vykonávanú operáciu, ktorá je obvykle bez komplikácií.
Odstránenie zapáleného výbežku slepého čreva môže byť vykonané klasickým otvoreným rezom alebo laparoskopickou metódou, ktorá je menej invazívna.
Pri otvorenej apendektómii lekár urobí rez v pravom dolnom bruchu a odstráni zápalové slepé črevo. Pri laparoskopickej apendektómii lekár vykoná niekoľko menších rezov (spravidla tri) a zavedie laparoskop (tenkú trubicu s kamerou) do brucha. Pomocou špeciálnych nástrojov potom kus apendixu odstráni. Druhý variant je šetrnejší a má aj kratšiu dobu rekonvalescencie.
Starostlivosť po operácii
Po operácii je dôležité dodržiavať pokyny lekára a šetriť sa. Odporúča sa pokoj a zdržanie sa fyzických aktivít po dobu niekoľkých týždňov. Spočiatku je nutné držať diétu s kašovitou stravou a na normálnu stravu prechádzať až pozvoľna.