fbpx

Najlepšia teplota prania na zabitie ploštíc? Nie je to ani 60 °C, ani 90 °C

Odborník radí, pri akej teplote sa najlepšie zbavíte roztočov v bielizni. Zdroj: Getty

Pravidelné čistenie posteľnej bielizne znižuje hromadenie baktérií, mikróbov, roztočov a ploštíc, no podľa odborníka nepotrebuje posteľná bielizeň vysokú teplotu vody pri praní, informuje britský portál Express.

Mnoho ľudí sa pri praní posteľnej bielizne rozhodne pre pranie na vysokých teplotách, ale podľa odborníka to nie je vždy potrebné. Chris Tattersall, odborník na spánok, uviedol: „Pranie posteľnej bielizne je úloha, ktorá by sa mala vykonávať raz za týždeň, môže sa však predĺžiť aj na dva týždne, ak nebudete každý večer spať vo svojej posteli. Na bielizni sa totiž sa hromadí veľké množstvo odumretej kože, potu, telesných mazov, špiny a predovšetkým roztočov. Roztoče bežné v celej domácnosti našťastie nehryzú, ale môžu dráždiť pokožku a sú známou príčinou zhoršenia príznakov alergie.“

V letných mesiacoch, alebo ak vás trápia ekzémy, odporúča odborník prať posteľnú bielizeň častejšie. Pokiaľ ide o to, na akú teplotu nastaviť práčku, Chris vysvetlil, že stačí 40 °C: „Nenastavujte práčku na rýchle pranie, ale namiesto toho na dlhší cyklus, aby ste sa uistili, že je všetko vypraté správne. Je to tiež ideálna teplota, ak máte doma ploštice a je aj dostatočne horúca s moderným čistiacim prostriedkom. Nezabudnite pravidelne prať aj vankúše a matrace, aby ste predišli plošticiam, roztočom a hromadeniu potu.“

Je tiež veľmi dôležité, aby ste sa uistili, že je všetko dostatočne vysušené predtým, ako bielizeň položíte späť na posteľ, aby ste predišli plesniam. Odborník poznamenal: „Všetka odumretá koža v kombinácii s vaším potom počas spánku absorbuje vaša posteľná bielizeň, vďaka čomu je živnou pôdou pre roztoče tým, že im poskytuje zdroj potravy. Toto môže spôsobiť podráždenie očí a výtok z nosa, a narušiť váš spánok, čo znamená, že je nevyhnutné udržiavať vašu posteľnú bielizeň čistú.“

„Pokiaľ ide o pranie syntetických alebo páperových prikrývok a obliečok, trvá šesť týždňov, kým roztoče z domáceho prachu úplne kolonizujú vašu posteľnú bielizeň, ak ich periete pri 60 stupňoch, a preto by ste ich mali pravidelne prať.“

Pokiaľ ide o to, kedy vymeniť perinu, Chris povedal: „Či perina doslúžila, spoznáte vtedy, keď sa vám zdá ochabnutá a tenká, v dôsledku stlačenia výplne, čo zase znamená, že vlákna už nie sú schopné zachytávať vzduch, a preto efektívne udržiavať telesnú teplotu. Rovnakým spôsobom, ak je náplň nerovnomerne rozložená alebo vyteká, je čas na novú. Toto je problém, na ktorý sú periny zo syntetických a páperových vlákien oveľa náchylnejšie ako periny plnené vlnou, čo znamená, že môžu vydržať približne 10-15 rokov, čím prežijú syntetické a páperové alternatívy.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie