Naklepať, obaliť, osmažiť a za pol hodiny môžete jesť… Áno, reč je o rezňoch. Tento dokonalý pokrm je ideálny nielen na výlet alebo na rodinnú výpravu, ale uctíte s ním aj dôležitú nedeľnú návštevu. Informuje portál idnes.cz. Ako vlastne vznikol a aké možnosti poskytuje fantázií obdarenému kulinárnemu nadšencovi?
Otázka po pôvode rezňa vás zavedie až do starovekého Ríma, kedy si dávni cisári pochutnávali na mäse obalenom v strúhanke zmiešanej so zlatým prachom, pretože verili, že zlato lieči. Teda aspoň to tvrdí legenda.
Písomne doložené prvé rezne (cotoletta alla milanese), avšak bez zlata, pripravovali už v 12. storočí v Miláne.
Tunajšiu špecialitu vraj o pár stoviek rokov neskôr objavil český šľachtic a rakúsky maršál Jozef Václav Radecký z Radče a veľmi mu zachutila.
Keď v roku 1848 na rakúsky trón nastúpil cisár František Jozef I., menoval Radeckého za generálneho guvernéra benátskeho a lombardského kráľovstva. Ten z vďačnosti pozval cisára na hostinu a podával, ako inak, svoj obľúbený schnitzel pripravený z teľacieho mäsa aj s kosťou a obalený v zmesi strúhanky a parmezánu.
Keď sa potom po smrti Radeckého snažili cisárski kuchári pokrm napodobniť, nedarilo sa im to stopercentne, nemali totiž parmezán, a tak si vystačili s mäsom bez kosti a trojobalom: múkou, vajíčkom a strúhankou. Rezeň vyprážali na prepustenom masle a vynález delikatesy, na ktoré si radi pochutnávate dodnes, bol na svete.
Neskôr sa už len upravovalo, nebolo teľacie, poradili si s bravčovým, kuracím, morčacím mäsom.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)