Prieskum agentúry Neuropea pre Asociáciu televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) ukázal, že približne každý piaty Slovák, ktorý sleduje audiovizuálny obsah na internete, to robí nelegálne. Prieskum bol realizovaný formou telefonických rozhovorov na vzorke 1000 respondentov, píše čas.sk.
Prieskum uvádza, že 47 percent Slovákov používa aspoň jednu platenú streamovaciu platformu na sledovanie filmov, seriálov či počúvanie hudby. K nelegálnemu sledovaniu alebo sťahovaniu obsahu sa v prieskume priznalo viac ako 19 percent opýtaných. „Predpokladáme, že v realite môže byť toto číslo ešte vyššie, ľudia sa totižto k týmto aktivitám nie vždy priznávajú,“ upozornila riaditeľka právneho oddelenia skupiny Markíza Lucia Tandlich. Poukázala aj na fakt, že dostupnosť pirátskeho obsahu sťažuje prácu nielen domácim mediálnym tvorcom. „Toto vedomé porušovanie autorských práv následne aj zdražuje služby platiacim divákom a diváčkam,“ dodala.
Z viac ako 56 percent Slovákov, ktorí sledujú alebo sťahujú obsah z online platforiem, viac ako 48 percent tak robí aspoň raz za týždeň a vyše 23 percent to robí denne. ATVS pripomína, že zamedzenie šírenia nelegálneho obsahu upravuje legislatíva skrz autorský zákon a zákon o mediálnych službách. Svoju právomoc tu uplatňuje aj Rada pre mediálne služby, ktorá je národným koordinátorom digitálnych služieb regulovaných európskym nariadením. Dôležité je však aj vzdelávanie verejnosti.
„Rovnako, ako sa pristupuje k čiernym pasažierom vo verejnej doprave, by sa malo pristupovať aj k pirátskemu obsahu. Je dôležité si uvedomiť, že uvedeným prístupom môžete v konečnom dôsledku poškodiť aj samých seba tým, že si podobný obsah možno nabudúce už nebudete môcť pozrieť, pretože napríklad už nevznikne,“ upozornila zástupkyňa člena ATVS.
Zároveň však vyzdvihuje fakt, že viac ako 42 percent ľudí sa v prieskume vyjadrilo, že je pre nich skôr alebo veľmi dôležité podporovať tvorcov a kreatívny priemysel využívaním legálnych služieb na sledovanie obsahu.