V parlamente sa aktuálne rokuje o návrhu zákona, ktorý má odškodniť ľudí zasiahnutých niektorými pandemickými opatreniami počas rokov 2020 až 2023. Týka sa dvoch skupín: osôb, ktoré skončili v povinnej štátnej karanténe (napr. v Gabčíkove), a tých, ktorí dostali pokuty za porušenie pandemických pravidiel.
Hoci vláda zákon označuje za pokus o nápravu krívd a návrat spravodlivosti, opozícia v ňom vidí výsmech všetkým, ktorí opatrenia poctivo dodržiavali. A najmä – odborníkom, ktorí ich stanovili. V relácii Téma na TV Spark o tom diskutovali Michal Bartek (Hlas-SD) a Oskar Dvořák (PS).
Opozícia: Odškodňovať ľudí, ktorí ignorovali pravidlá, je výsmech
Oskar Dvořák (PS) návrh zákona ostro kritizoval. Upozornil, že kým prvá skupina – ľudia v povinnej štátnej karanténe – bola skutočne postavená do nútenej situácie, v druhej skupine ide najmä o tých, ktorí „vedome porušovali opatrenia“.
„To sú ľudia, ktorí ignorovali rúška, zúčastňovali sa protestov počas zákazu zhromažďovania, ohrozovali ostatných a dnes ich máme odškodňovať?“ pýtal sa Dvořák. Zároveň upozornil na dvojaký meter: „Táto vláda vyzýva na rešpekt k odborníkom v súvislosti so slintačkou a krívačkou, no teraz ide amnestovať tých, ktorí odborné opatrenia počas COVIDu flagrantne porušovali.“
Dvořák zároveň navrhuje pozmeňovací návrh, ktorý by zo zákona vyňal všetkých, ktorí opatrenia porušovali úmyselne – práve kvôli férovosti voči tým, ktorí pravidlá dodržiavali.
Hlas: Nešlo o anarchiu, ale o bordel v opatreniach
Michal Bartek (Hlas-SD) obhajoval návrh zákona ako krok k spravodlivosti. Opiera sa o nálezy Ústavného súdu i verejného ochrancu práv, podľa ktorých boli niektoré opatrenia neprimerané či nezákonné.
„Ľudia sa mnohokrát nevyhli pokutám nie preto, že by boli anarchisti, ale preto, že ani netušili, čo vlastne platí. Opatrenia sa menili z hodiny na hodinu, Matovič z toho robil reality show,“ tvrdí Bartek.
Zároveň priznal, že sa zákon zameriava len na tie dve najvýraznejšie skupiny – karantenizovaných a pokutovaných. Iné kategórie, napríklad rodičov, ktorí museli byť s deťmi doma počas dištančného vzdelávania, zatiaľ v návrhu nie sú. Dôvod? „Ťažko by sa vyčíslovalo, akú škodu utrpela napríklad rodina s tromi školopovinnými deťmi,“ hovorí Bartek, no zároveň túto tému nevylučuje z ďalšej diskusie.
Pokuty aj po rokoch? Stačí bankový výpis
Zákon podľa Barteka stanovuje aj podmienky, ako o odškodné žiadať. Má ísť o pokuty či platby stravy v štátnej karanténe, ktoré sa udiali medzi marcom 2020 a septembrom 2023. Stačí, ak človek preukáže úhradu – napríklad cez výpis z účtu.
Ministerstvo vnútra i obrany podľa poslanca disponujú údajmi, ktoré majú umožniť spätnú identifikáciu týchto platieb.
Politická hádka verzus odborná diskusia
Diskusia v relácii Téma sa však veľmi rýchlo zmenila z odbornej debaty na politickú prestrelku. Nechýbalo vzájomné obviňovanie zo spochybňovania odborníkov, ani osobné invektívy.
V tejto prestrelke rezonovalo napríklad aj meno Daniela Bombica, ktorý zohral počas pandémie veľkú rolu práve v zmysle porušovania pravidiel. Dvořák tiež pripomenul, že štátne karantény zavádzal Peter Pellegrini – teda bývalý predseda Bartekovej strany.
Obaja sa zhodli len v jednom: že štátna karanténa bola problematická a zaslúži si odškodné. V tom zvyšnom si zjavne nemali čo povedať, resp. vzhľadom na obojstranné skákanie do rečí si toho povedali až priveľa.
Záver: Ako to dopadne?
Zákon má aktuálne podporu vládnej väčšiny, no o pozmeňujúcich návrhoch sa bude ešte rokovať. Opozícia žiada sprísniť pravidlá a neodškodňovať „vedomých porušovateľov“. Koalícia zasa trvá na tom, že nejde o amnestiu, ale o nápravu.
Aj preto je otázne, aký bude finálny výsledok – a koľko z pôvodných 75-tisíc ľudí nakoniec skutočne dostane odškodné.