fbpx

7 chorôb, ktoré prenášajú kliešte: Spoznaj príznaky život ohrozujúcich ochorení včas

Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Erik Karits, Wikipedia

Kliešť sa po prisatí živí krvou svojho hostiteľa. Počas tohto procesu môže prenášať nebezpečné a niekedy aj život ohrozujúce choroby. Portál mojezdravi.cz prináša, aké ochorenia to sú, ako ich čo najskôr spoznať a ako prebieha ich liečba.

 

Zimnica, horúčka alebo bolesť svalov. Bežné príznaky, ktoré by sme mohli prisúdiť nezávažnej viróze, ale aj symptómy, ktoré nie je dobré brať na ľahkú váhu. Pokiaľ si z prechádzky parkom alebo lesom prinesieš prisatého kliešťa, je určite namieste spozornieť a pri pochybnostiach navštíviť lekára. Ochorenia, ktoré kliešte prenášajú, totiž môžu byť veľmi nebezpečné. Ktoré to sú a na aké ďalšie príznaky sa zamerať?

 

  • lymská borelióza
  • kliešťová encefalitída
  • tularémia
  • ehrlichióza
  • babezióza
  • horúčka Q
  • návratná horúčka

Lymská borelióza

Lymská borelióza spôsobuje baktérie Borrelia burgdorferi, ktorá sa do ľudského tela prenáša cez infikované kliešť, prenos od komára alebo iného bodavého hmyzu sa zatiaľ nepreukázal. Jedným z príznakov je typické kruhové začervenanie s bielym stredom, ktoré sa objavia v mieste prisatia kliešťa.

 

Borrelióza ale môže prepuknúť aj bez toho, aby sa škvrna na koži prejavila. Ďalšími varovnými signálmi sú bolesť hlavy, horúčka, bolesť kĺbov, ak sa potom choroba dostane do chronického štádia, hrozia pacientovi poruchy nervového systému či artritída. Následky tohto ochorenia môžu byť veľmi vážne a celoživotné.

 

Kliešťová encefalitída

Kliešťovú encefalitídu na človeka spravidla prenesie nakazený kliešť, výnimočne sa ale lekári stretnú aj s prenosom cez neupravené čerstvé mlieko. Prvotné príznaky sa podobajú chrípke, nakazený pociťuje teplotu, bolesť hlavy a kĺbov. Tento stav je prechodný, po pár dňoch sa pacientovi spravidla uľaví.

 

V druhej fáze ochorenia už sa prejavia ďalšie symptómy ako brnenie rúk, horúčka alebo svetloplachosť. Práve vtedy môže dôjsť k napadnutiu mozgu a v ťažkých prípadoch môže potom toto ochorenie končiť aj tragicky.

 

Tularémia

Tularémiou sa človek nakazí najčastejšie pri manipulácii s mäsom alebo kožou zajacov, zriedkavo sa ale infekcia spôsobená baktériou Francisella tularensis môže šíriť aj nakazeným kliešťom. Avšak toto ochorenie je pomerne vzácne a u nás sa vyskytnú len desiatky prípadov za rok.

 

Najčastejšie sa choroba prejavuje horúčkou, svalovou slabosťou, zvracaním alebo zdurením lymfatických uzlín. Pridať sa ale môže aj zápal pľúc alebo začervenanie v mieste, kde došlo k prvému kontaktu s baktériou. Ak sa infekcia adekvátne nelieči, môže sa potom pacient stretávať s krvavou hnačkou alebo meningitídou.

 

Ehrlichióza

Pôvodcom ehrlichiózy je baktéria Anaplasma phagocytophilum, ktorá, ak sa dostane do tela, ohrozuje biele krvinky. Príznaky tejto choroby sa podobajú príznakom lymskej boreliózy, spravidla sa u nakazeného objavia 3 až 7 dní po uhryznutí kliešťom, sú nimi horúčka, bolesť kĺbov a svalov, vyrážka, zväčšenie uzlín alebo zvracanie.

 

Choroba dobre reaguje na antibiotickú liečbu, pokiaľ sa ale prvotné príznaky zanedbajú, môže byť ochorenie veľmi nebezpečné. A to najmä pre tehotné ženy. Ak sa choroba dostane do chronického štádia, môže byť aj život ohrozujúce.

 

Babezióza

Za prepuknutie choroby babezióza sú zodpovední prvoky rodu Babesia, tí sa do kliešťov prenášajú z hlodavcov. Veľmi často je táto choroba diagnostikovaná spolu s lymskou boreliózou a nebezpečná je hlavne pre ľudí so zníženou imunitou. Toto ochorenie môže prebiehať skryto alebo sa u nakazeného prejaví horúčka, trasenie, únava, bolesť kĺbov a svalov alebo kašeľ.

 

Pokiaľ ochorenie prebieha bezpríznakovo, pacient sa spravidla uzdraví sám. V závažnejších prípadoch sa lieči kombináciou klindamycínu s chinínom.

 

Horúčka Q

Horúčku Q spôsobuje veľmi odolný parazit Coxiella burnetii, ktorý sa šíri medzi hospodárskymi zvieratami. K prenosu na človeka môže dôjsť nielen cez infikované kliešťa, ale najmä vdýchnutím, prípadne kontaktom s mliekom alebo močom nakazených zvierat.

 

Hoci sa toto ochorenie veľmi ľahko šíri, je veľmi zriedkavé. Pokiaľ už k nákaze dôjde, objaví sa u pacienta vysoká horúčka, bolesti svalov a zimnica, zvracanie a hnačka. V závažnejších prípadoch môže parazit napadnúť pľúca, pečeň alebo srdce. Choroba obvykle dobre reaguje na liečbu antibiotikami.

 

Návratná horúčka

Toto ochorenie spôsobuje Borrelia miyamotoi a donedávna sa preukázateľne šírilo hlavne na území Spojených štátov. Jeho výskyt už bol ale zachytený aj v Európe. Oproti lymskej borrelióze má návratová horúčka kratšiu inkubačnú dobu a kliešť dokáže infekciu preniesť rýchlejšie.

 

Špecifickým príznakom je hlavne vracajúca sa horúčka sprevádzaná bolesťou svalov a kĺbov či nevoľnosťou. Choroba síce dobre reaguje na antibiotickú liečbu, ale napriek tomu môže u oslabených jedincov viesť aj k zápalu mozgu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie