fbpx

6G sieť prinesie revolúciu. Technológia bude dodávať energiu prístrojom na ľudskom tele

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Na jednu z nich upozornila skupina vedcov z amerického Massachusettského technologického inštitútu (MIT). Signál by podľa nich mohli šíriť obyčajní ľudia pomocou jednoduchého zariadenia na tele.

Dalo by sa nosiť napríklad na zápästí, bolo by lacné a zachytávalo by energiu, ktorá by inak utiekla „pánubohu do okien“. Zariadenie by jej mohlo z okolia zachytávať toľko, že by to stačilo na bezproblémové fungovanie radu menších prístrojov. Cieľom teda je, aby sa darilo čo najhospodárnejšie vyžívať všetku energiu, ktorá do komunikácie ide – a účelne ju potom nasadiť napríklad do nabíjania osobných zdravotných senzorov, rôznych komunikátorov a ďalších „gadgetov“, ako sa v angličtine označujú technologické vychytávky.

6G siete by podľa vedcov mohli prenášať ešte viac informácií vďaka využitiu komunikácie viditeľným svetlom (VLC). Namiesto rádiových vĺn by sa tak signál dal prenášať pomocou LED diód, ktoré veľmi rýchlo blikajú. Podľa hlavného autora výskumu Jie Xionga môžu prebliknúť dokonca až miliónkrát za sekundu, čo by znamenalo možnosť prenosu obrovského množstva informácií.

Signál by tak mohli prijímať akékoľvek zariadenia vybavené kamerou alebo iným podobným senzorom – od mobilov, cez notebooky – až k ich nasledovníkom, ktoré sa objavia v budúcnosti. Táto myšlienka sa ale zatiaľ neujala, a to hlavne preto, že v takej komunikácii by bolo príliš únikov rádiových vĺn do okolia – veľa energie by teda zbytočne „vyšumelo“. A práve tu prichádza na rad výskum z MIT, ktorý navrhuje na zachytenie týchto signálov drobné zariadenia v podobe medenej cievky.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie