Uzbekistanský súd odsúdil 23 ľudí do väzenia za smrť 68 detí v súvislosti s kontaminovaným sirupom proti kašľu.
Obžalovaní boli uznaní vinnými z krátenia dane, predaja nekvalitných alebo falšovaných liekov, zneužitia právomoci verejného činiteľa, nedbanlivosti, falšovania a podplácania. Ich tresty sa pohybujú od dvoch do 20 rokov. Počet úmrtí oznámených na mestskom súde v Taškente bol vyšší, ako sa predtým uvádzalo.
Na začiatku šesťmesačného procesu bolo zaznamenaných približne 65 úmrtí a minulý mesiac prokurátori pridali ďalšie tri. Kontaminované sirupy vyrobila spoločnosť Marion Biotech v Indii a distribuovala ich spoločnosť Quramax Medical v Uzbekistane. Najdlhší trest 20 rokov dostal Singh Raghvendra Pratar, výkonný riaditeľ spoločnosti Quramax Medical. Na dlhé tresty boli podľa tlačovej agentúry Reuters odsúdení aj bývalí vysokí predstavitelia, ktorí boli zodpovední za udeľovanie licencií na dovážané lieky.
Minulý rok v januári Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že dva sirupy proti kašľu Marion Biotech sú „neštandardné“ po tom, čo ich konzumáciou zomrelo 18 uzbeckých detí. WHO uviedla, že dva sirupy – Ambronol a Dok-1 Max – obsahovali neprijateľné množstvá kontaminantov.Marion Biotech vtedy obvinenia poprela a pre BBC povedala, že so zisteniami „nesúhlasí“.
Indické ministerstvo zdravotníctva potom pozastavilo výrobu a licenciu spoločnosti.Súd rozhodol, že rodiny 68 detí, ktoré zomreli, dostanú ako kompenzáciu 80 000 dolárov (takmer 74 tisíc eur). Rovnakú sumu dostanú aj rodiny štyroch detí, ktoré sa po konzumácii sirupu proti kašľu stali invalidnými.