50 ekonómov vyzýva Ficovu vládu, jej kroky majú PODKOPÁVAŤ demokraciu a právny štát

Fico, Národná rada Slovenskej republiky, NRSR, parlament
50 ekonómov vyzýva vládu Roberta Fica na zvrátenie procesov, ktoré ničia liberálnu demokraciu, trhovú ekonomiku a právny štát. Zdroj: TASR/Martin Baumann, Jaroslav Novák
Reklama

Skupina päťdesiatich renomovaných ekonómov zo Slovenska zverejnila otvorenú výzvu adresovanú premiérovi Robertovi Ficovi a jeho vláde. V tejto výzve upozorňujú na rastúce riziko vládnych zásahov do ekonomiky, nárast autoritárskeho populizmu a oslabovanie základných princípov trhovej ekonomiky, liberálnej demokracie a právneho štátu.

Ekonómovia považujú za obzvlášť nebezpečné nadväzovanie vzťahov súčasnej slovenskej vlády s autoritatívnymi režimami, vrátane putinovského Ruska, ktoré je zodpovedné za vojenský konflikt na Ukrajine, informuje portál omediach.com. Kritizujú tiež posun smerom k hodnotám a spoločenským normám, ktoré relativizujú základné princípy Západu, a spochybňovanie členstva Slovenska v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO).

Signatári výzvy varujú, že odklon Slovenska od demokratických a ekonomických štandardov Západu môže viesť k negatívnym dôsledkom pre podnikateľské prostredie, ekonomický rast, životnú úroveň občanov a celkovú stabilitu krajiny. Poukazujú na dlhodobú stagnáciu Slovenska v medzinárodných rebríčkoch konkurencieschopnosti a kvality života.

Výzva upozorňuje na konkrétne hrozby spojené s prípadným vystúpením Slovenska z EÚ:

  • Pracovné príležitosti: Viac ako 116 500 Slovákov pracuje v zahraničí, najmä v Nemecku, Rakúsku, Česku, Maďarsku a Holandsku. Odchod z EÚ by mohol znamenať stratu týchto pracovných miest alebo nutnosť emigrácie celých rodín.
  • Zahraničné investície: Až 88,5 % všetkých priamych zahraničných investícií pochádza z krajín EÚ. Odchod z Únie by mohol odradiť investorov a ohroziť zamestnanosť.
  • Obchodné vzťahy: Slovensko realizuje 74 % svojho zahraničného obchodu s krajinami EÚ. Vystúpenie z Únie by mohlo spôsobiť pokles exportu, zavedenie ciel a ekonomický úpadok.
  • Finančný sektor: Slovenské domácnosti majú uložené miliardy eur v investičných fondoch a dôchodkových pilieroch, ktoré sú úzko prepojené so zahraničnými kapitálovými trhmi. Odchod z EÚ by mohol spôsobiť značné finančné straty.
  • Verejné financie: Slovensko plánuje tento rok refinancovať štátny dlh vo výške 13 miliárd eur. Ak by klesla dôvera investorov, mohlo by dôjsť k zvýšeniu nákladov na financovanie dlhu.

Signatári vyzývajú vládu, aby neoslabovala členstvo Slovenska v EÚ a NATO, prijala opatrenia na ozdravenie verejných financií, rešpektovala medzinárodné záväzky, chránila hospodársku súťaž a podporovala ekonomické reformy. Žiadajú tiež zastavenie šírenia konšpiračných teórií a posilnenie právneho štátu a trhovej ekonomiky.

Pod výzvu sa podpísalo 50 významných ekonómov, analytikov a odborníkov na hospodársku politiku, vrátane Martina Mlýnka, Petra Gondu, Radovana Ďuranu, Ivana Mikloša a ďalších expertov z renomovaných inštitúcií. Signatári očakávajú, že vláda na ich výzvu zareaguje konkrétnymi opatreniami na podporu prosperity Slovenska.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis