1. Plánovať vopred
Či už chystáte výživné jedlá na týždeň, alebo plánujete menu na ďalší večierok, včasné plánovanie je skvelý spôsob ako zabezpečiť, aby ste pripravili len to, čo dokážete skonzumovať, a aby ste svojim hosťom nenaservírovali viac, ako dokážu zjesť.
2. Varenie s použitím udržateľnejších surovín
Ľudia sa prikláňajú k rastlinnej strave z rôznych dôvodov, vrátane zdravotných problémov, chudnutia alebo obáv o životné prostredie.
3. Nakladanie porcií v kuchyni
Zvážte porciovanie a nakladanie jedla v kuchyni. Podávanie jedla pri stole uľahčuje každému, aby si toho naložil veľa, čo nemusí byť až taký dobrý nápad, ak sa snažíte mať porcie pod kontrolou. Tento štýl tiež nikomu nebráni naložiť si „ešte za jednu lyžicu“. Jedným z najväčších zdrojov potravinového odpadu je jedlo ponechané na tanieri, ktoré najčastejšie končí v koši.
4. Potraviny pred koncom spotreby
Existuje mnoho spôsobov, ako čo najlepšie využiť potraviny, ktoré rýchlo podliehajú skaze alebo im končí doba spotreby. Napríklad prezreté paradajky viete veľmi dobre zužitkovať na prípravu domácej paradajkovej omáčky. Prezreté banány sú chutnou prísadou do smoothies. Smutnejšie vyzerajúca zelenina sa zas môže hodiť do polievok či dusených jedál.
5. Použiteľné potraviny darovať
Zvážte darovanie suchých potravín či potravín v konzerve vhodných na skladovanie miestnym potravinovým bankám alebo charitatívnym organizáciám. Pri najbližšom upratovaní chladničky, mrazničky alebo špajze venujte pozornosť tomu, čo ste vyhodili. Tým, že obmedzíte nákup týchto potravín, môžete prispieť k znižovaniu potravinového odpadu do budúcnosti.