Alkohol a šoférovanie
Jazda pod vplyvom alkoholu je trestným činom, za ktorý si môžete posedieť vo väzení rok až päť rokov. V správnom konaní hrozí vodičovi pokuta do 800 eur a zákaz činnosti vedenia motorového vozidla maximálne na tri roky. Hranicu medzi priestupkom a trestným činom spravidla tvorí miera alkoholu v dychu či krvi, v praxi súdov je hranicou jedno promile.
Nevytvorenie uličky pre záchranné vozidlo
Slovenské zákony na jednej strane nevyžadujú záchranársku uličku, hovoria však o povinnosti umožniť prejazd vozidlám s právom prednostnej jazdy. Pokiaľ takéto vozidlo svojim konaním ohrozíte, hrozí vám pokuta minimálne 100 eur.
Vodičom za dopravné priestupky hrozia pokuty v blokovom alebo v správnom konaní. Rozdiel medzi pokutami je v spôsobe, akým je pokuta uložená. Blokovovú pokutu dostanete priamo na mieste porušenia predpisu, pričom zaplatiť ju môžete okamžite, informuje Startitup. S týmto typom pokuty sa stretávame najčastejšie.
Voči blokovej pokute nemáte možnosť odvolať sa. V tomto konaní sú často riešené najmä priestupky posudzované iba na základe vyhodnotenia policajta. Naopak, v správnom konaní už nie je vodičovi dokazovaná vina na základe tvrdenia policajta, ale správny orgán prešetruje všetky dôkazy a súvislosti.
V prípade dopravných priestupkov na mieste ich spáchania, sú tieto pokuty definované v Sadzobníku pokút ukladaných v blokovom konaní, ktorý je dostupný na webe Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.