Je kokosový olej všeliek a zohrievanie v mikrovlnke škodlivé? Päť mýtov o zdravom stravovaní

Reklama
Na snímke zdravá strava. Zdroj: Pexels - Dana Tentis/ Freepik

Rastlinné mlieko je zdravšie ako kravské

Niektorí ľudia siahnu po rastlinnom mlieku, pretože im spôsobuje ťažkosti. Sú však aj takí, ktorí si myslia, že rastlinné mlieko je zdravšie. Nie je to pravda. Kravské mlieko obsahuje oveľa viac proteínu a v mnohých prípadoch aj viac vitamínu A a B. Navyše, rastlinné alternatívy mlieka často obsahujú aj pridaný cukor.

Raslinné náhrady mlieka sa nutrične nevyrovnajú tomu kravskému, ukázala to aj najnovšia štúdia. Naše výsledky poskytujú dôkaz, že mnohé alternatívy rastlinného mlieka nie sú nutrične ekvivalentné kravskému mlieku. Na základe týchto zistení by spotrebitelia mali hľadať alternatívne produkty rastlinného mlieka, ktoré obsahujú vápnik a vitamín D. Môžu tiež zvážiť pridanie iných zdrojov vápnika a vitamínu D do ich stravy,“ vyjadrila sa doktorka Abigail Johnsonová, ktorá sa špecializuje na výskum výživy na Univerzite v Minnesote.

Zohrievanie v mikrovlnke je nebezpečné

Stále sa nájdu ľudia, ktorí veria mýtu, že mikrovlnka robí naše jedlo nezdravým. Väčšina odporcov poukazuje na to, že mikrovlnné žiarenie ničí výživné látky v jedle. Podľa odborníkov ide o mýtus. Mikrovlnné žiarenie totiž nemení chemickú štruktúru jedla a nemá žiaden účinok na zloženie stravy, mení iba jeho teplotu. Inými slovami, mikrovlnné žiarenie neostáva v potravinách, len im odovzdá svoju energiu vo forme tepla.

Spôsob varenia, ktorý najlepšie zachováva živiny, je podľa Harvard.edu taký, ktorý varí rýchlo, ohrieva jedlo za čo najkratší čas a používa čo najmenej tekutiny. Mikrovlnná rúra tieto kritéria spĺňa.

Telo treba pravidelne detoxikovať

Detoxikácia organizmu prostredníctvom rôznych diét a čistiacich produktov, ktoré sľubujú, že vaše telo očistia od všetkých toxínov, vďaka čomu budete mať krásnu pleť a navyše schudnete, je iba marketingový trik.

Naše telo je vybavené prirodzenými mechanizmami na odstraňovanie odpadových látok, tieto funkcie plnia pečeň, obličky, pľúca a ďalšie orgány. Ich účinnosť v eliminácii toxínov je vedecky overená – na rozdiel od účinnosti detoxikačných diét či nápojov.

Detox môže mať dokonca negatívny vplyv na naše psychické zdravie. Na vzťah medzi detoxikačnými diétami a poruchami príjmu potravy poukázali napríklad autori štúdie v Maďarsku. 

Ak chcete svoje telo zbaviť toxických látok, zamerajte sa na konzumáciu väčšieho množstva plnohodnotných potravín a pitnej vody.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie