fbpx

5 mýtov o recyklácii, ktorým ste dodnes verili aj vy

FOTO UNSPLASH/OCG Saving The Ocean, Sigmund

Témy ako zero waste a recyklácia sú trendy a hoci sa o nich hovorí aj na Slovensku čoraz viac, stále existuje množstvo ľudí, ktorí systému jednoducho nedôverujú. Pozreli sme sa na najbežnejšie mýty o recyklácii, ktorým našinci veria.

Ako uvádza riaditeľka komunikácie OZV ENVI – PAK Katarína Kretter pre Odpady portal, v súčasnosti vieme recyklovať až 80 % komunálneho odpadu. Sklo a hliník je možné recyklovať takmer donekonečna, dobre recyklovateľný je aj papier, kovy a niektoré plasty. 

Všetky materiály, ktoré možno využiť viackrát, by sme mali triediť a vracať späť do obehu. Aj preto treba ľudí neustále vzdelávať a apelovať na nich, aby si uvedomovali dopad recyklácie na životné prostredie. 

Myšlienka, že podstatná časť vedomostí, ktorými ste o recyklácii disponovali, je chybných, asi nie je veľmi lichotivá. Bez ohľadu na to je však viac než potrebné tieto chyby odstrániť a v budúcnosti sa im vyvarovať, aby bola recyklácia efektívna a mala zmysel. 

1) Ekologický tovar určený na jedno použitie je pre životné prostredie lepší 

Faktom je, že biodegradovateľný príbor sa rozkladá kratšie ako plastový, avšak mnohé plastové príbory a taniere na jedno použitie v skutočnosti nie sú recyklovateľné ani kompostovateľné. 

Ekologickejšie položky v podobných výrobkoch si vyžadujú priemyselné kompostovacie zariadenia s veľmi vysokou teplotou, uvádza portál Wasteplace. Preto by ste jednorázové biodegradovateľné plastové príbory a taniere nemali vyhadzovať do akéhokoľvek kompostovacieho koša.

Je smutné, že tieto „ekologickejšie“ jednorázovky končia najčastejšie na skládkach odpadov spolu s plastmi, prinajhoršom v riekach, jazerách či moriach, kde škodia rovnako ako plasty.

Najlepšie urobíte, ak sa zásobíte dostatočným množstvom kovových príborov a tradičných tanierov. Pri správnej starostlivosti možno tieto výrobky používať celé desaťročia.

2) Všetky typy sklenených fliaš a pohárov sa dajú recyklovať

Na rozdiel od plastu možno sklo recyklovať takmer donekonečna. Recyklácia sa však v jednotlivých komunitách dramaticky líši. Niektoré časti krajiny akceptujú sklo zmiešané s inými recyklovateľnými materiálmi, iné ho zbierajú v samostatnom kontajneri. 

Preprava skla je taktiež komplikovanejšia, plný kamión skla má podstatne väčšiu váhu ako kamión plastu. Od toho sa odvíja aj cena za prepravu, keďže sa zvyšuje spotreba. Rozbité sklo zvykne často komplikovať aj recykláciu iných materiálov, ako je napríklad papier. 

Ako uvádza Wastequip, toto sú niektoré z hlavných dôvodov, pre ktoré niektoré spoločnosti či štáty váhajú so zberom skla. 

FOTO UNSPLASH/Aleksandr Kadykov

3) Recyklujete krabice od pizze? Zabudnite na to

Podľa Insider, aj keď sú kartónové krabice od pizze stopercentne recyklovateľné, je tu jeden háčik, ktorý ich znehodnocuje. A tým sú v nich zostávajúce kúsky jedla a mastnota. Ak prídete do kontaktu s krabicou od pizze, ktorá je čistá, bez problémov ju môžete recyklovať. V opačnom prípade by ste ju jednoducho mali vyhodiť.

4) Vyplachovanie recyklovateľných materiálov je plytvanie vodou a energiou 

Pre recykláciu je dôležité uistiť sa, že fľaše a napríklad aj plastové obaly od potravín a nápojov, sú úplne prázdne. Ak ich pred zahodením do nádob na to určených opláchnete, zabránite tak kontaminácii iných recyklovateľných materiálov, spomína Derbyshire. 

Oplachovanie plastov má ešte jednu nespornú výhodu: zbavíte sa organických zvyškov, ktoré by inak zapáchali.

FOTO UNSPLASH/Nathan Dumlao

5) Recyklácia je drahá 

Mnoho ľudí sa obáva, že recyklácia je príliš nákladná. Do úvahy je však dôležité brať viac faktorov, ako iba financie. Je dôležité vnímať ju aj z environmentálneho a spoločenského hľadiska. Ak tieto faktory zvážime, dôjdeme k záveru, že celkové náklady sú nižšie ako náklady spojené so skládkovaním. Netreba taktiež zabúdať, že poplatky za skládkovanie sa z roka na rok zvyšujú. 

Ako sa uvádza na Odpady -portal, pri recyklácii využívame už existujúce suroviny, ktoré sú následne využívané na výrobu nových produktov. To je ďalší faktor, ktorý znižuje náklady na získavanie primárnych surovín a napokon aj na celkovú výrobu. 

Recyklácia je cestou budúcnosti. Je však potrebné, aby bola efektívna. V prvom rade by sme sa mali snažiť čo najviac znížiť množstvo odpadu. Žijeme konzumným spôsobom života, ktorý sa odzrkadľuje na obrovskom množstve vyhodených vecí.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie