fbpx

30 miliónov ton ľadu za hodinu. Grónsko sa rozpúšťa rýchlejšie, ako vedci predpokladali

Ilustračný obrázok. Zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Vedci vedeli, že Amoc je najslabší za posledných 1 600 rokov, a varovné signály na bod zlomu zaznamenali už v roku 2021. Nedávna štúdia naznačila, že kolaps by mohol nastať  v najhoršom scenári už v roku 2025.

Vedci si tiež myslia, že značná časť grónskej ľadovej pokrývky je blízko bodu nezvratného roztopenia sa. Očakávajú, že roztopený ľad zdvihne hladinu mora o 1 až 2 metre.

Štúdia publikovaná v časopise Nature využila umelú inteligenciu na zmapovanie viac ako 235-tisíc koncových polôh ľadovcov počas 38-ročného obdobia s rozlíšením 120 metrov. Prišla na to, že grónsky ľad stratil na svojich okrajoch od roku 1985 plochu približne 5 000 km štvorcových ľadu, čo zodpovedá biliónu ton ľadu.

Od roku 2003 sa každý rok roztopilo približne 221 miliárd ton ľadu. Nová štúdia pridáva ďalších 43 miliárd ton ročne, čo predstavuje v priemere celkovú stratu približne 30 miliónov ton ľadu za hodinu.

„Existuje obava, že akýkoľvek malý zdroj sladkej vody môže slúžiť ako ‚bod zlomu‘, ktorý by mohol spustiť úplný kolaps Amoc-u, narušiť globálne vzorce počasia, ekosystémy a globálnu potravinovú bezpečnosť. Sladká voda z ústupu ľadovcového Grónska však v súčasnosti nie je zahrnutá v oceánografických modeloch,“ píšu vedci.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie