fbpx

30 miliónov ton ľadu za hodinu. Grónsko sa rozpúšťa rýchlejšie, ako vedci predpokladali

Ilustračný obrázok. Zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Grónska ľadová pokrývka stráca v dôsledku klimatickej krízy v priemere 30 miliónov ton ľadu za hodinu, čo je o 20 % viac, ako sa doteraz predpokladalo, odhalila štúdia.

Niektorí vedci sa obávajú, že tento dodatočný zdroj sladkej vody, ktorý prúdi do severného Atlantiku, by mohol predznamenať kolaps oceánskych prúdov nazývaných aj atlantická poludníková prevrátená cirkulácia (Amoc). Ak k nemu príde, ľudstvu hrozia vážne následky.

Masívnu stratu sladkovodného grónskeho ľadu v dôsledku globálneho otepľovania merajú vedci celé desaťročia. Doteraz merali výšku ľadovej prikrývky či jej hmotnosť prostredníctvom gravitačných údajov. Dáta určovali straty ľadu, ktoré končia v oceáne a zvyšujú hladiny mora. Nezohľadňovali však ústup ľadovcov, ktoré už ležia zväčša pod hladinou mora v úzkych fjordoch okolo ostrova.

Vedci tak anaylzovali satelitné fotografie od roku 1985 do 2022, aby určili koncovú polohu grónskych ľadovcov. Prišli na to, že Grónsko za ten čas prišlo o bilión ton ľadu.

„Zmeny v Grónsku sú obrovské a dejú sa všade. Za posledných niekoľko desaťročí ustúpil takmer každý ľadovec,“ povedal doktor Chad Greene z NASA, ktorý výskum viedol. „Dáva to zmysel. Ak vypustíte sladkú vodu do severného Atlantického oceánu, určite tým Amoc oslabíte, aj keď netušíme, ako veľmi.“

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie